W czasach gdy alkomaty nie istniały ludzie radzili sobie w inny sposób, aby sprawdzić trzeźwość. W Krajach rozwiniętych, takich jak Dania, Belgia policjanci w celu zbadania trzeźwości przeprowadzali badanie krwi, po jej wcześniejszym pobraniu od danej osoby. Metoda ta, była jako jedyna wiarygodna i dokłada, jednak jak wiadomo pobieranie krwi nie jest praktyczne ani szybkie. Dzięki wynalezieniu alkomatu badanie trzeźwości nie jest już czymś niespotykanym i wyjątkowym. Poza organami Państwowymi z alkomatów zaczęli korzystać przedsiębiorcy w zakładach pracy, jak również osoby prywatne. Jest to słuszne podejście, posiadanie alkomatu może uratować życie i zdrowie. Jaki alkomat wybrać, który będzie najlepszy? o tym kilka słów w niniejszym artykule.

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Rodzaje alkomatów

Głównym elementem alkomatu, który odpowiada za prawidłową pracę urządzenia jest sensor. Wyróżniamy alkomaty elektrochemiczne i alkomaty półprzewodnikowe – ich rodzaj zależy od rodzaju użytego sensora. Alkomaty półprzewodnikowe, są stosunkowo tanie, używają ich zazwyczaj osoby prywatne na własny użytek. Przy wykonywaniu testu tego typu alkomatem należy pamiętać, że może nastąpić pewnego rodzaju przekłamanie w pomiarze. Jeżeli w wydychanym powietrzu występują substancje poboczne, takie jak mentol czy dym papierosowy, wynik może być mniej wiarygodny. Alkomaty elektrochemiczne należą do alkomatów specjalistycznych, wykorzystywane przez między innymi policję, alkomaty te są wydajne i mogą wykonać więcej testów. Główną zaletą tych urządzeń jest brak wrażliwości na substancje poboczne, co znacząco ułatwia pracę.

Ranking alkomatów

Wśród dostępnych na rynku alkomatów wyróżniliśmy cztery, które zasługują na szczególną uwagę. Są nimi: alkomat ALCOFIND DA-8100, alkomat ALCOFIND Polaris, alkomat ALCOFIND Expert oraz alkomat ALCOFIND AF-35. Niżej przedstawiamy ranking alkomatów 2021 roku:

Alkomat ALCOFIND DA-8100

Zakres pomiarowy wynosi od 0 do 5 promili, dokładność pomiaru +/- 0,05 promila, czas pomiaru 3 sekundy, cena 299 zł. Alkomat produkowany jest przez koreańską firmę Da-Tech. Jakość urządzenia jest na wysokim poziomie. Alkomat wyposażony jest w najwyższej klasy sensor elektrochemiczny. Ten model alkomatu można nabyć na rynku polskim już od 10 lat. Przez ten czas pozyskał pokaźne grono zadowolonych użytkowników. Urządzenie zostało wyposażone w profesjonalny sensor, co nie jest regułą wśród alkomatów do użytku osobistego. Konstrukcja i wielkość alkomatu jest komfortowa ponieważ pozwala na przechowywanie go w kieszeni spodni. Dzięki temu można w każdym miejscu i czasie dokonać dyskretnego pomiaru. Dodatkowo, model ten został wyposażony w nowoczesny wyświetlacz, licznik pomiarów oraz system sygnalizacji dźwiękowej pomiaru.

Alkomat ALCOFIND Polaris

Zakres pomiarowy wynosi od 0 do 5 promili, dokładność pomiaru +/- 0,05 promila, czas pomiaru 3 sekundy, cena 549 zł. Alkomat ten dedykowany jest jest do zadań specjalnych, dla najbardziej wymagających klientów, do użytku w min. policji, wojsku, zakładach pracy. Dzięki temu, że urządzenie charakteryzuje się wysoką dokładnością pomiarów jest jednym z najlepiej ocenianych alkomatów przez użytkowników. Urządzenie posiada platynowy czujnik elektrochemiczny, będący najważniejszym jego elementem. Alkomat cechuje się wysoką żywotnością. Ponadto został wyposażony w wiele dodatkowych udogodnień. Należą do nich: licznik pomiarów, system powiadomień przypominających o kalibracji, sygnał dźwiękowy wyznaczający początek i koniec pomiarów. Przydatnym udogodnieniem jest wbudowana pamięć rejestrująca 100 ostatnich pomiarów z godziną i datą. Ostatnie 10 pomiarów zapamiętanych przez alkomat można odczytać w postaci graficznej.

Alkomat ALCOFIND Expert

Zakres pomiarowy wynosi od 0 do 4 promili, dokładność pomiaru +/- 0,05 promila, czas pomiaru 3 sekundy, cena 279 zł. Alkomat jest zdecydowanie najbardziej atrakcyjny cenowo pośród prezentowanych w tym rankingu. Zakres pomiarowy jest najniższy, jednak dla osób chcących sprawdzić czy mogą wsiąść za kółko zakres ten jest wystarczający. Atutem jest wysoka dokładność pomiaru, sięgająca 94 procent. Tak jak poprzednio oceniane alkomaty, wyposażony jest w elektrochemiczny sensor, gwarantujący nienaganne działanie przez wiele lat. Model jest automatyczny, wyłącza się przy braku działań po trzech minutach.

Alkomat ALCOFIND AF-35

Zakres pomiarowy wynosi od 0 do 5 promili, dokładność pomiaru +/- 0,005 procent, czas pomiaru 3 sekundy, cena 349 zł. Naszym faworytem, jeżeli chodzi o alkomaty jest model AF-35. Tak jak pozostałe prezentowane alkomaty posiada sensor elektrochemiczny, tym razem wysokiej klasy S. Urządzenie jest kompaktowe i eleganckie, cechuje się wysoką żywotnością i niezawodnością. Prezentowany model jest bardzo szybko gotowy do pracy, działa w trybie automatycznym a do zasilania potrzebuje dwóch baterii alkalicznych typu AAA, które producent dołącza w zestawie. Poza bateriami, w zestawie znajdziemy również ustniki i etui.