Kac, choć zwykle bywa dotkliwy, jest naturalną reakcją organizmu, który musi przetworzyć spożyty przez nas alkohol. Niestety, spożywanie trunków jest znacznie przyjemniejsze niż jego metabolizowanie. Oczywiście, żeby nie przysparzać sobie problemu jakim jest kac, wystarczyłoby nie pić alkoholu, jednak czasem trudno go sobie odmówić. Co na kaca działa najlepiej? Na szczęście istnieją na niego sprawdzone metody, które warto wcielić w życie dla własnego komfortu.

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Skąd bierze się kac?

Kac, którego fachowa nazwa to zatrucie alkoholowe, jest reakcją ludzkiego organizmu na działanie metabolitów alkoholu i odwodnienie, ponieważ alkohol posiada działanie diuretyczne (zwiększa wydalanie moczu). Narządem, który jest odpowiedzialny za metabolizowanie alkoholu jest wątroba. Tempo przebiegu tego procesu jest kwestią indywidualną, która zależy od predyspozycji organizmu, ale też od rodzaju i ilości spożytego alkoholu.

Jakie są objawy kaca?

Objawy kaca są raczej nietrudne do zaobserwowania, ponieważ zazwyczaj skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Aby je odczuć, nie musimy się mocno upić. Najbardziej charakterystyczne jest uczucie suchości w jamie ustnej i mocne pragnienie, które są wynikiem odwodnienia. Wiąże się z nimi także utrata niektórych minerałów, co sprawia, że czujemy się osłabieni, pojawiają się silne bóle i zawroty głowy. Dodatkowo znaczna część osób skarży się na nudności i bóle żołądka. Dzieje się tak, ponieważ alkohol podrażnia śluzówkę żołądka. Osoby z kacem zazwyczaj nie mają ochoty na jedzenie, bywają senne i źle reagują na światło i hałas. Objawy kaca zaczynają się zwykle pojawiać wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi zaczyna znacznie się obniżać lub jest bliskie zeru. Jak długo może trwać kac? Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi, jednak zwykle utrzymuje się on przez kilka do nawet kilkudziesięciu godzin.

Sposoby na kaca przed spożywaniem alkoholu

Większość osób martwi się nim dopiero następnego dnia. Jest to jednak błędem, ponieważ już przez spożyciem alkoholu powinniśmy zastanowić się, co jest dobre na kaca. Są sposoby, które powinniśmy zastosować jeszcze przed imprezą. Przede wszystkim najlepiej jest być dobrze wypoczętym. Organizm znacznie lepiej poradzi sobie z metabolizowaniem alkoholu, gdy jesteśmy wyspani. Trzeba też pamiętać, żeby nie spożywać alkoholu na pusty żołądek. Dobrze jest zjeść pożywny posiłek bogaty w zdrowe tłuszcze i białko. Pozwoli to lepiej ochronić układ trawienny, ale też spowolni wchłanianie alkoholu. Dodatkowo można przygotować na następny dzień kwaśną zupę, jak na przykład żurek czy ogórkowa. Pomoże ona dostarczyć sporą dawkę witaminy C, której będzie potrzebował nasz organizm. Oprócz tego można przyjąć witaminy i minerały w tabletkach.

Sposoby na kaca w trakcie spożywania alkoholu

Podczas picia alkoholu również należy się stosować do kilku zasad. Pierwszy i chyba najważniejszy sposób na kaca to niemieszanie trunków. Najlepiej jest wybrać jeden rodzaj alkoholu i trzymać się go cały wieczór. Wybierając trunek lepiej jest unikać ciemnych alkoholi, ponieważ dostarczamy z nimi jeszcze więcej zanieczyszczeń, czyli kongenerów, wywołujących kaca. Lepiej więc wybrać jasne alkohole. Ważny jest też napój z którym przyrządzamy drinka – lepiej unikać tych gazowanych, bowiem zawarty w nich dwutlenek węgla przyspiesza wchłanianie alkoholu. Kolejnym sposobem jest robienie około dwudziestominutowych przerw pomiędzy drinkami. Właśnie tyle czasu potrzebuje ogranizm na wchłonięcie jednej porcji alkoholu. W tym czasie najlepiej jest napić się wody, dzięki czemu unikniemy odwodnienia. Co ciekawe, ważny jest również sposób picia. Nie poleca się korzystania ze słomek i trzymania alkoholu w ustach, ponieważ wtedy długo ma on kontakt z błonami śluzowymi. Przed samym snem dobrze jest pamiętać o wypiciu kolejnej porcji wody, można też sięgnąć po aspirynę.

Sposoby na kaca następnego dnia

Poranek w dzień po spożyciu alkoholu to właśnie moment, gdy odczuwalne są najgorsze objawy kaca. W tym momencie warto jest przełamać uczucie senności oraz zmęczenia i wziąć prysznic. Pomoże on obudzić i orzeźwić nie tylko ciało, ale i umysł. Kolejnym krokiem, który jak widać ważny jest na każdym etapie, to picie wody. Można do niej dodać soku z cytryny i miodu, dostarczymy wtedy dodatkowo witaminę C i inne cenne substancje. Dzięki wysokiej zawartości potasu świetnie sprawdzi się sok pomidorowy. Oprócz nawadniania, pamiętajmy też o jedzeniu. W tym momencie doskonała będzie wcześniej wspominana kwaśna zupa, może to być też na przykład jajecznica lub inny pożywny posiłek. Pomimo uczucia osłabienia warto jest też wybrać się na spacer. W ten sposób dostarczamy swojemu organizmowi dużej dawki tlenu, co na kaca jest bardzo skuteczne. W tym momencie lepiej natomiast uważać z przyjmowaniem leków. Jeśli jednak zdecydujesz się na jakiś środek przeciwbólowy, należy unikać paracetamolu, ponieważ w połączeniu z alkoholem jest on zabójczy dla wątroby i nerek. Jeśli wszystkie z tych sposobów zostaną wprowadzone w życie, dzień po spożyciu alkoholu może okazać się zaskakująco przyjemny.