Wielu z nas lubi świętować. Czasem trudno sobie wyobrazić udaną imprezę bez trunków procentowych. Problem pojawia się wówczas, gdy po spotkaniu musimy wsiąść za kierownicę i
prowadzić samochód. Aby ustrzec się przed utratą prawa jazdy czy niebezpiecznym wypadkiem na drodze warto zawsze mieć przy sobie alkomat. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Czy warto posiadać miernik alkoholu?

Polskie przepisy są dosyć restrykcyjne, jeśli chodzi o wysokość progu trzeźwości. Jeśli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,19 promila, to wówczas kierowca podczas
kontroli policji może zostać ukarany mandatem. Powinien on także liczyć się z utratą prawa jazdy.

Ten niski próg trzeźwości może zostać przekroczony nawet wtedy, gdy alkohol był spożywany dużo wcześniej. Aby mieć pewność, że prowadzimy samochód w stanie trzeźwości warto wyposażyć się
w dobre urządzenie do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu.

Jaki miernik trzeźwości jest najlepszym wyborem?

Obecnie wybór alkomatów jest na rynku ogromny. Każdy kierowca może zatem bez trudu nabyć to urządzenie na użytek prywatny. W bogatym asortymencie odpowiedni dla siebie produkt mogą
znaleźć zarówno kierowcy szukający taniego alkomatu z ustnikiem, jak również Ci, którzy chcą posiadać wysokiej jakości, bezkontaktowy alkomat policyjny. Każdy klient zainteresowany zakupem ma do wyboru:

  • alkomaty półprzewodnikowe – które to są przeznaczone do użytku domowego. Niestety nie są one zbyt precyzyjne. Na niewiarygodny wynik może wpłynąć żucie gumy, spożycie miętowego cukierka, dym tytoniowy, wilgotność powietrza oraz wysokie stężenie acetonu.
  • alkomaty z sensorem elektrochemicznym – które posiadają wysokiej jakości sensory wykonane ze stopu platyny. Dzięki temu są one bardzo precyzyjne oraz trwałe podczas użytkowania. Z urządzeń tych często korzysta policja. Są one sprawdzonym wyborem dla tych właścicieli firm, którzy chcą pracownikom wykonywać wiarygodne pomiary zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.
  • alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym wykorzystującym podczerwień – charakteryzują się one tym, że są najbardziej wiarygodne. Do pomiaru stężenia alkoholu wykorzystują spektrum podczerwieni. Są one często wykorzystywane przez policję, sądy oraz szpitale.

Alkomat cena jest bardzo różna. Najtańsze są alkomaty półprzewodnikowe służące do codziennego użytku. To kompaktowe urządzenie można przechowywać w schowku przed siedzeniem pasażera.
Mając je pod ręką można w każdej chwili szybko zbadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Znacznie droższe są alkomaty sensorem elektrochemicznym, niemniej ich zakup jest bardzo dobrym wyborem. Posiadając takie precyzyjne urządzenie można zawsze mieć pewność, że prowadzi się samochód w trzeźwym stanie.

Kalibracja alkoholu a używanie wiarygodnego alkomatu

Kalibracja jest niezbędna do tego, aby urządzenie to funkcjonowała niezawodnie oraz wskazywało dokładne wyniki. Proces ten powinien być przeprowadzany cyklicznie.

Każdy znajdujący się w alkomacie sensor elektrochemiczny w wyniku użytkowania ulega zużyciu i w związku z tym trzeba go co jakiś czas ustawić w taki sposób, aby urządzenie wskazywało
poprawne wyniki. Podczas kalibracji analizatora wydechu jest on wprowadzany w stan serwisowy i poddawany odpowiednim wzorcom alkoholu w wydychanym powietrzu. Takie ustawienie pozwala na wykonywanie w pełni precyzyjnych pomiarów.

Producenci, w przypadku alkomatów półprzewodnikowych zalecają zazwyczaj kalibrację co 6miesięcy lub po wykonaniu od 100 do 300 pomiarów. Z kolei w alkomatach wyposażonych w
sensor elektrochemiczny zaleca się wykonywanie kalibracji po wykonaniu 500 pomiarów lub co najmniej raz w roku.

Kalibracja alkomatu jest wskazana także wówczas, gdy nie reaguje on podczas wykonywania badania oraz wtedy, gdy wskazuje maksymalny poziom pomiaru lub gdy pokazuje promile u takiej osoby, która nie spożywała wcześniej alkoholu. Proces ten warto wykonać również wtedy, gdy wynik wynosi zero promili, mimo tego, że badana osoba spożywała alkohol.

Kalibracja jest niezbędna także wtenczas, gdy urządzanie było niewłaściwe przechowywanie na przykład w pobliżu materiałów zawierających alkohol czy też w temperaturze innej niż zaleca producent. Jest ona konieczna także wtedy, gdy na urządzeniu wyświetla się napis „CAL”.

W celu naprawy lub kalibracji warto zawsze wybrać dobry serwis alkomatów, w którym usługi są wykonywane na wysokim poziomie. W każdym profesjonalnym serwisie po wykonanej usłudze
kalibracji klient otrzymuje Certyfikat Kalibracji, na którym to są udokumentowane wskazania alkomatu na odpowiednich wzorcach zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Na każdą wykonaną usługę jest udzielana pisemna gwarancja.

Alcofind – niezawodne alkomaty na wiele lat

Ta koreańska marka jest jednym z największych na świecie producentów alkomatów. Oferowane przez nią produkty charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością i dokładnością pomiarów.

Firma ta oferuje alkomaty osobiste, profesjonalne, przesiewowe oraz z drukarkami. Poszczególne urządzenia posiadają 10 letnią lub dożywotnią gwarancję.

Ugruntowana pozycja tej marki na polskim rynku oraz atrakcyjne ceny powodują, że oferowane przez nią alkomaty są bardzo chętnie nabywane przez tysiące polskich kierowców.

Wyposażając się w miernik alkoholu tego producenta, każdy kierowca może mieć stuprocentową pewność, że zawsze prowadzi samochód w trzeźwym stanie.