Nie jest zaskoczeniem, że wiele osób spożywa alkohol w mniej lub bardziej regularny sposób. W Polsce nie jest to zakazane albo znacznie utrudnione, poza dostępnością jedynie dla osób powyżej 18 roku życia.

Ograniczenia pojawiają się jednakże m.in. w przypadku jazdy samochodem po spożyciu wyrobów alkoholowych. Jest to praktycznie całkowicie zabronione, gdyż w ów wypadku dopuszczalna prawnie dawka zakłada stężenie alkoholu we krwi na poziomie od 0,1 do 0,25 mg na 1 dm3. Bardzo łatwo o jej przekroczenie i nie mówimy tu o wypiciu nad wyraz dużych ilości alkoholu.

Z pomocą w przypadku chęci sprawdzenia ilości alkoholu w naszej krwi (liczonej w promilach) przychodzi popularny alkomat. To urządzenie, które mierzy poziom alkoholu w naszej krwi, za pomocą wydychanego przez nas powietrza. Niestety nie każda osoba posiada alkomat, a nawet jeśli, to możemy nie zawsze pamiętać, aby zabrać go ze sobą na imprezę lub wyjazd w gościnę, które będą zawierały spożywanie alkoholu.

Z tego względu warto zastanowić się, co można zrobić, gdy nie posiadamy ze sobą alkomatu, a chcielibyśmy uprzednio sprawdzić swój stan przed wyruszeniem autem.

Dlaczego warto wyposażyć się w alkomat? Czym jest i jakie korzyści płyną z posiadania tego gadżetu?

Zanim przejdziemy do opisania alternatyw dla alkomatu, na wypadek, gdybyśmy nie mieli go pod ręką, warto mimo wszystko zapoznać się z plusami, które płyną z posiadania go.

To niepozorne urządzenie może okazać się bardzo pomocne, zwłaszcza gdy chcemy wracać na własną rękę ze spotkania, które było obfite w spore ilości alkoholu…

Historia alkomatu

Początki tego drobnego sprzętu sięgają jeszcze 2 połowy XIX wieku. Wtedy to angielski doktor Francis E. Anstie doszedł do wniosku, że w wydychanym przez nas powietrzu znajduje się także alkohol. Ten fakt stał się podstawą dla dalszych pomysłów, które zaowocowały wstępnymi wersjami alkomatu. Za pierwszy prawdziwy produkt tego typu uznaje się wynalazek amerykańskiego biochemika doktora Rolla Neil Harger, który w 1931 roku stworzył pierwszy alkomat badający stężenie alkoholu we krwi. Od tamtej pory forma sprzętu zmieniała się, aż do momentu dzisiejszego, dobrze znanego kształtu.

Czym jest i jak funkcjonuje alkomat?

Alkomat umożliwia sprecyzowane zbadanie stężenia alkoholu w naszej krwi, wyrażanego w promilach. Zasada działania alkomatu jest bardzo prosta. Wydmuchujemy powietrze do specjalnego ustnika, który kieruje je do tzw., komórki pomiarowej, mierzącej zawartość alkoholu w naszej krwi. Do urządzeń wgrywane są bazy wzorcowe, dzięki czemu po zaledwie kilkunastu lub kilkudziesięciu sekundach będziemy mogli ujrzeć dość dokładny wynik obrazujący stężenie etanolu w krwiobiegu.

Korzyści płynące z użytkowania alkomatu i dlaczego warto taki posiadać?

Mając w swoim domu alkomat, zyskujemy wiele korzyści. Główne zalety to np.:

  • Możliwość oceny własnego stanu, tj. stężenia alkoholu we krwi, co upewni nas czy możemy jechać albo nie.
  • Bezpieczeństwo dla innych kierowców i ludzi, gdyż znając swój stan, zwiększamy swoją świadomość odnośnie do zdolności do prowadzenia auta, więc w przypadku niedozwolonej ilości etanolu w naszym organizmie prawdopodobnie nie wsiądziemy za kierownicę.
  • Skontrolowanie siebie samego, zanim zrobi to policja…
  • I prawdopodobnie wiele innych, o których wiedzieć będą sami użytkujący.

Jak widać, posiadanie alkomatu niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego warto go posiadać, a z alternatyw (do których zaraz przejdziemy) korzystać w nagłych sytuacjach.

Co powinniśmy zrobić, gdy nie posiadamy ze sobą alkomatu?

Rozwiązań w takiej sytuacji może być kilka. Warto je pokrótce omówić, żeby każda osoba postawiona przed faktem braku alkomatu, mogła wyjść z ów sytuacji obronną ręką.

Odłożenie jazdy w czasie lub powrót z kimś innym

Najbardziej oczywistym, ale i zasadnym rozwiązaniem będzie odłożenie naszego powrotu w czasie albo powrót do domu z osobą, która jest trzeźwa i nic nie piła. Oczywiście, dla większości jest to droga nudna, bezsensowna lub niepotrzebnie wydłużająca czas, ale nie będąc w najlepszej kondycji po poprzednim dniu, warto poczekać i „stracić” te kilka godzin, aby jechać bezpiecznie i odpowiedzialnie, bez narażania naszego lub czyjegoś życia.

Internetowy alkomat: kalkulator stężenia alkoholu we krwi dostępny online

To wirtualna alternatywa dla fizycznych urządzeń. Oczywiście alkomat online nie działa identycznie, jak swoi realni bracia i ciężko, aby uzyskał najdokładniejszy pomiar. Korzysta on bowiem z kilku danych o nas samych: wiek, wzrost, waga, a przede wszystkim ilość spożytego alkoholu, sposób przyjęcia – na pusty czy pełen żołądek oraz ew. ilość procent. To bazowe informacje, z których część zahacza o domysły.

Mimo to zaraz obok fizycznych alkomatów to jedna z najbardziej zaawansowanych opcji w tej kategorii na rynku. Kalkulatory online korzystają z rozwiązań stosowanych w urządzeniach i na podstawie innych danych o użytkowniku, starają się określić przybliżone stężenie alkoholu we krwi.

To współczesne rozwiązanie może nie zawsze okazać się w pełni dokładne, ale z pewnością ułatwi nam rozpoznanie swojego stanu i ocenę zdolności do kierowania pojazdem.

Podsumowanie

Alkomat to uniwersalne i użyteczne urządzenie, które powinien posiadać każdy kierowca. Stosowanie alkomatu po każdym piciu może okazać się niezwykle ważne, gdyż jeżdżąc po alkoholu znacząco, podnosimy poziom zagrożenia na ulicach.

Warto zaopatrzyć się w alkomat lub w przypadku niemożliwości skorzystania z niego rozważyć kilka innych alternatyw.