Czy warto posiadać alkomat?

O nieszczęśliwy wypadek podczas prowadzenia samochodu jest nietrudno. Ryzyko jest jeszcze większe, gdy kierowca siada za kierownicę pod wpływem alkoholu. Wielu nieprzyjemnych zdarzeń na drodze można uniknąć prowadząc samochód tylko wtedy, gdy alkomat nie wskazuje zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu

Czy warto posiadać dokładny alkomat?

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami ruchu drogowego kierowca może prowadzić pojazd samochodowy tylko wówczas, gdy posiada w organizmie do 0,2 promila alkoholu. W przypadku wielu osób jego zawartość w organizmie rzędu 0,3 czy 0,4 promila jest w ogóle nieodczuwalna, a tymczasem może ona skutkować podczas kontroli policji mandatem oraz utratą dokumentów.

Wielu kierowców bardzo często nie zdaje sobie sprawy z tego, że znajduje się pod wpływem alkoholu i wsiada za kierownicę. Tymczasem nawet jego niewielka ilość we krwi może stworzyć poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Aby ustrzec się od feralnej w skutkach sytuacji warto zdecydować się na zakup alkomatu i używać go zawsze po spożyciu procentowego trunku.

Kiedy alkomaty są przydatne?

Święta, sylwester, karnawał, wesele, grill to takie wydarzenia, podczas których zazwyczaj jest spożywany alkohol. Wielu osobom trudno też wyobrazić sobie wakacyjny urlop bez zimnego piwa. Tymczasem duża dawka alkoholu może utrzymywać się we krwi nawet do 24 godzin.

Co prawda zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu można zbadać na każdym komisariacie, ale często zdarza się tak, że nie znajduje się on w pobliżu i żeby do niego dotrzeć trzeba pokonać na pieszo znaczną odległość. Dla wielu kierowców alternatywa ta nie jest zatem zbyt atrakcyjna. Jazda na posterunek policji samochodem w stanie nietrzeźwym nie jest dobrym pomysłem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie alkomatu. Mając to urządzenie w pobliżu można zawsze po zakrapianej imprezie dmuchnąć w ustnik i błyskawicznie dowiedzieć się czy jazda samochodem
jest dozwolona. To niepozorne urządzenie potrafi niejednokrotnie ustrzec przed poważnym w skutkach wypadkiem drogowym czy przed utratą prawa jazdy.

Jakie alkomaty są najlepszym wyborem?

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne alkomaty. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą nie tylko ceną, lecz również precyzyjnością wskazywanych wyników. Każdy klient zainteresowany zakupem na do wyboru alkomaty:

  • półprzewodnikowe – które to są przeznaczone przede wszystkim do użytku domowego. Badając zawartość alkoholu takim alkomatem trzeba pamiętać o tym, że nie jest on do końca wiarygodny. Na wynik może wpłynąć zjedzenie miętowego cukierka, żucie gumy, dym tytoniowy, wilgotność powietrza oraz aceton, którego wysokie stężenie występuje u każdego cukrzyka, który nie leczy tej choroby. Tego typu urządzenia nie powinny być zatem ostatecznym wyznacznikiem tego czy siadać za kierownicą samochodu, czy lepiej zamówić taksówkę.

Ich dużą wadą jest to, że potrafią błyskawicznie się rozkalibrować. Przy częstym korzystaniu z kalibracji alkomatu trzeba korzystać bardzo często. W przeciwnym razie urządzenia te są niestabilne, co sprawia, że wyniki są niemiarodajne.

Niezwykle ważne jest, aby badanie takim alkomatem przeprowadzać zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Co prawda urządzenia te nie są zbyt dokładne, ale ze względu na niską cenę są bardzo chętnie nabywane przez wiele osób.

  • z sensorem elektrochemicznym – są to najnowszej generacji urządzenia posiadające wysokiej jakości sensory wykonane ze stopu platyny. Te solidnie elementy sprawiają, że urządzenia te są bardzo precyzyjne oraz trwałe podczas użytkowania.

Z alkomatów elektrochemicznych bardzo często korzysta policja. Są one także dobrym wyborem dla tych właścicieli firm, którzy chcą swym pracownikom wykonywać w pełni wiarygodne pomiary. Dane z tego typu alkomatów są stosowane często jako materiały dowodowe. Poza alkoholem żadne inne substancje nie są w stanie wpłynąć na wynik badanej osoby. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań chemicznych. Molekuły alkoholu są zasysane do czujnika pod koniec dmuchania, co gwarantuje w pełni wiarygodny wynik.

W wielu sklepach alkomaty elektroniczne są oferowane w bardzo atrakcyjnych cenach, zatem ich zakup jest bardzo dobrym pomysłem.

  • z sensorem spektrofotometrycznym wykorzystującym podczerwień – te stacjonarne urządzenia są o wiele bardziej wiarygodne niż pozostałe. Są one zazwyczaj stosowane przez instytucje tj. policja, sądy oraz szpitale. Alkomaty te w celu pomiaru stężenia alkoholu we krwi wykorzystują spektrum podczerwieni.

Alkomaty w bogatej ofercie

Wszystkie wyżej wymienione urządzenia można zakupić nie tylko w sklepach stacjonarnych, lecz również internetowych. Każdy oferowany alkomat online posiada atest. W bogatej ofercie znajdują się zarówno alkomaty służące do użytku domowego, jak i profesjonalne urządzenia dla służb policyjnych.

Decydując się na zakup tego urządzenia warto zaufać renomowanemu producentowi i wybrać takie, które będzie wskazywało w pełni wiarygodne wyniki. Wydanie nieco więcej pieniędzy w wielu przypadkach przynosi wymierne korzyści. Każde wysokiej jakości urządzenie potrafi skutecznie ustrzec przed utratą prawa jazdy czy przed tragicznym wypadkiem samochodowym, których to z roku na rok przybywa na polskich drogach.