Możliwość samodzielnego badania trzeźwości to coś więcej, niż tylko zaspokojenie swojej ciekawości. To przede wszystkim zwiększenie szansy na uniknięcie poważnego wypadku, tak za kierownicą, jak i w życiu zawodowym. Taką możliwość dają różnego rodzaju alkomaty, które mogą mieć dość zaskakującą postać.
Cyfrowa wersja alkomatu
Zdecydowana większość alkomatów mierzy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Na świecie można jednak spotkać i takie modele, które… nie mają z nimi nic wspólnego. Wirtualny alkomat nie jest urządzeniem, lecz programem komputerowym szacującym poziom alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu. Jego zasada działania jest prosta i polega na wyliczeniu zawartości alkoholu na podstawie danych przedstawionych przez użytkownika. Można więc powiedzieć, że jest to swoisty kalkulator internetowy, którego zadaniem jest wyliczenie określonych, szacunkowych wartości. Zaletą tego narzędzia jest jego prosta, wręcz darmowa formuła. Można go otworzyć na praktycznie każdej przeglądarce i to nawet na urządzeniach mobilnych. Niestety, dokładność tego programu jest żadna, gdyż jego rolą jest jedynie szacowanie, a nie pomiar (jakkolwiek miałby on wyglądać).
Pomiar z krwi
Trzeźwość (w sposób rzetelny i dokładny) można zmierzyć również za pomocą badania krwi. Niestety, nie można go wykonać samemu, lecz można to zrobić wyłącznie w punkcie opieki zdrowotnej. W trakcie badania pobierana jest krew, która następnie jest analizowana pod kątem zawartości alkoholu (wyrażonego w promilach). O ile sam pomiar z krwi jest bardzo dokładny, o tyle istnieje ryzyko, że w trakcie transportu próbek dojdzie do wypaczenia wyniku. Próbki są bowiem narażone na różnego rodzaju oddziaływania, w tym wysoką temperaturę, promieniowanie UV itd. Mimo to, dokładność pomiaru jest tu na tyle duża, że uzyskany wynik może być dowodem w postępowaniu sądowym.
Pomiar alkomatem
Dużo łatwiejszym (zwłaszcza od strony organizacyjnej) rozwiązaniem, jest zbadanie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Służą do tego tradycyjne alkomaty, takie jak np. można zobaczyć w trakcie kontroli drogowej. Tutaj jednak trzeba być ostrożnym, gdyż istnieje co najmniej kilka różnych odmian alkomatów. Na ich przykładzie widać, że najtańszy sprzęt nie musi spełniać oczekiwań użytkownika.
- Alkomaty półprzewodnikowe – jest to najmniej wiarygodny wariant alkomatu. Jego sercem jest specjalny, półprzewodnikowy sensor, którego wadą jest duże zużycie energii. Ma to przełożenie na dokładność urządzenia w momencie, gdy bateria jest już częściowo rozładowana. Kalibracja alkomatu półprzewodnikowego powinna odbywać się mniej więcej co 6 miesięcy, ale mimo to w każdej chwili istnieje ryzyko przypadkowego rozkalibrowania urządzenia. Poza tym sprzęt półprzewodnikowy jest wrażliwy na działanie dużej ilości alkoholu w próbce.
- Alkomaty elektrochemiczne – to sprzęt mający znaczną przewagę nad urządzeniami półprzewodnikowymi. Nie dość, że są one od nich znacznie dokładniejsze, to jeszcze wykazują mniejszą wrażliwość na czynniki zewnętrzne (np. rozładowaną baterię). Dokładny alkomat elektrochemiczny można kupić już za 200 – 300 złotych. Co więcej można mieć pewność, że zachowa on swą dokładność nawet wówczas, gdy dawka przyjętego alkoholu jest bardzo duża.
- Alkomaty spektrofotometryczne – to najlepsze, dostępne na rynku urządzenia. Wykorzystują one technologię przepuszczania wiązki świetlnej przez próbkę zawierającą alkohol, dzięki czemu na przebieg badania nie mają wpływu żadne czynniki zewnętrzne. Niestety, cena takich urządzeń jest bardzo wysoka. Najtańsze alkomaty spektrofotometryczne są dostępne już za – bagatela – 9000 złotych.
Alkotesty – proste narzędzie do badania stężenia alkoholu
Do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu może być też wykorzystany zwykły alkotest, który jest do nabycia w wielu kioskach, a nawet na stacjach benzynowych. Zasada działania alkotestu jest bardzo prosta: jest to w zasadzie rurka na końcach której znajdują się specjalne, plastikowe osłony. Po ich zdjęciu jest ona gotowa do przeprowadzenia badania. Polega ono na wdmuchnięciu maksymalnej ilości powietrza. tak aby znajdujący się wewnątrz sensor mógł zabarwić się na określony kolor. Alkotest nie zużywa energii elektrycznej, a odczyt jest realizowany poprzez porównanie koloru „okienka” z kolorem na skali. Jak łatwo się domyślić, dokładna weryfikacja pomiaru nie jest tu do końca możliwa.
Policja, sklepy i inne lokalizacje
Badanie trzeźwości można przeprowadzić np. na komisariacie Policji. Co prawda zajmuje ono sporo czasu, ale jest to badanie jak najbardziej wiarygodne. Wykorzystuje się do tego celu dobry alkomat, który ma ważną kalibrację. Badanie to może być przeprowadzone (zależnie od możliwości) za pomocą standardowego, mobilnego alkomatu lub urządzenia spektrofotometrycznego. Niektóre sklepy zajmujące się sprzedażą alkomatów również przeprowadzają akcje promocyjne, w ramach których potencjalny klient może przetestować działanie niektórych urządzeń do pomiaru alkoholu.