Wielu kierowców zadaje sobie pytanie ile można wypić, żeby prowadzić na drugi dzień samochód. Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Trawienie alkoholu zależy od wielu czynników, w tym także tych indywidualnych, jak waga czy wzrost. To, że ludzie zastanawiają się ile mogę wypić? to jednak bardzo dobry znak. Oznacza to, że świadomość społeczna rośnie, bo jeszcze kilkanaście lat temu na drodze było wielu nietrzeźwych kierowców. O ile kiedyś było to akceptowane, dziś nie jest. A wszystko za sprawą wielu wypadków samochodowych, spowodowanych właśnie stanem nietrzeźwości kierowcy.

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Ile można wypić, żeby prowadzić?

Wybierając się na imprezę lub spotkanie w miłym gronie, wiele osób ma pokusę, aby napić się trochę alkoholu. Problemem często jest jednak to, że na miejsce wydarzenia docieramy własnym samochodem. I tu pewnie pojawia się w Twojej głowie pytanie, ile możesz wypić, by za kilka lub kilkanaście godzin w stanie trzeźwości usiąść za kierownicą? Niestety, trudno o jednoznaczną odpowiedź. To, jak szybko trawimy alkohol to wynik wielu zmiennych. Statystycznie rzec ujmując można powiedzieć, że u dorosłego mężczyzny proces usuwania alkoholu z organizmu to średnio 10-12 g na godzinę, zaś u dorosłej kobiety będzie się odbywał w tempie 8-10 g na godzinę.

To jednak nie wszystko. Proces spalania alkoholu zależy od naszej wagi, wzrostu i wieku. Ma również na to wpływ kondycja naszego organizmu. Jeśli jesteśmy przemęczeni, szybciej wejdziemy w stan upojenia alkoholowego. Duże znaczenie odgrywa także typ konsumowanego alkoholu oraz kwestia, czy był on mieszany z innymi trunkami. Ważne jest również to, czy alkohol został przyjęty na pusty żołądek oraz czy sięgaliśmy w trakcie picia po zakąski. Jak widać, jest tego dużo i prosty rachunek matematyczny nie jest w stanie dać nam wiarygodniej odpowiedzi.

Jak monitorować swój stan trzeźwości?

Ktoś może zapytać: to ile mogę wypić i jak to sprawdzić? Aby być trzeźwym kierowcą, jest kilka opcji do wyboru. Pierwsza z nich to po prostu abstynencja lub napicie się symbolicznej ilości trunku na początku imprezy. Ten wariant pewnie jednak wielu osobom się nie spodoba. Aby określić w przybliżeniu tempo wydalania alkoholu z organizmu, można sięgnąć po specjalne aplikacje. Trzeba do nich wprowadzić różne dane, przede wszystkim ile alkoholu zostało wypite i ile czasu minęło od spożycia, należy podać też swoją wagę i płeć. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wyliczenie tego typu również nie może być w 100 procent wiarygodne. Żadna aplikacja nie jest w stanie uwzględnić wszystkich zmiennych. My także możemy mieć problem w dokładnym podaniu wymaganych informacji.

Jak więc sprawdzić swój stan trzeźwości? Jest tylko jedno rozwiązanie, które zawsze jest skuteczne. Wystarczy sięgnąć po alkomat. Urządzenie to jest dostępne nie tylko dla pracowników policji czy profesjonalnych kierowców. Niewielkie alkomaty na własny użytek może kupić każdy. Wystarczy jedno dmuchnięcie, aby przekonać się, ile mamy alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik jest dokładny i obiektywny – nie można z nim dyskutować, nawet jeśli czujemy się dobrze.

Jak kupić alkomat na własny użytek?

W sprzedaży można znaleźć najróżniejsze alkomaty, również te przesiewowe i profesjonale. Ich cena może się jednak nie spodobać przeciętnemu Kowalskiemu. Spokojnie, kierowca, który potrzebuje alkomat na własny użytek, nie potrzebuje specjalistycznego i drogiego urządzenia. Ważne jednak, aby zainwestować w alkomat wysokiej klasy. Podejrzanie tanie urządzenia nie powinny więc nas interesować. Najlepiej jest zwracać uwagę na ich producenta. Część firm cieszy się uznaniem i renomą, co daje gwarancję, że produkowany przez nich sprzęt jest po prostu solidny. Przy zakupie można zwrócić też uwagę na inne parametry, jak dokładność pomiaru, ergonomia czy czas pracy baterii.

Aby kupić odpowiednie urządzenie, najlepiej sięgać jest do zaufanych źródeł. Należy do nich nasz sklep, gdzie udostępniamy najlepsze alkomaty na rynku, wraz z dokładnym opisem. Wszystko po to, aby ułatwić naszym klientom zakup najodpowiedniejszego urządzenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze warto dopytać sprzedawcę o niejasne kwestie. Zakup alkomatu to ważna decyzja, a dobrze dobrany sprzęt może nam służyć nawet przez lata. Warto więc wybrać urządzenie w sposób przemyślany.

Jak widać, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie: ile alkoholu mogę wypić? Pewne osoby powiedzą, że same czują, kiedy są trzeźwe. Niestety, dobre samopoczucie nie może być wskaźnikiem trzeźwości. Tak samo jak aplikacja w telefonie czy matematyczny szacunek. Zaufać w tej kwestii można jedynie alkomatowi dobrej jakości. To właśnie dlatego coraz większa liczba kierowców się w niego wyposaża. Urządzenie jest małe i lekkie, a także proste w obsłudze. Jedyny kłopot jest taki, że raz na kilka miesięcy trzeba oddać go do serwisu w celu sprawdzenia poprawności jego działania. Nie powinno być to jednak bardzo uciążliwe, mając na uwadze, że alkomat daje nam pewność, iż jesteśmy trzeźwi i nie stanowimy dla nikogo zagrożenia na drodze.