Nietrzeźwi kierowcy stanowią zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, dlatego muszą liczyć się z wysokimi karami finansowymi i odpowiedzialnością karną. Ten problem istnieje na całym świecie, jednak dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi różni się w zależności od kraju. Ile można mieć promili w Polsce? Jakie konsekwencje grożą za jazdę po alkoholu? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Dopuszczalna zawartość alkoholu w Polsce

Bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego zależy od odpowiedzialnego podejścia do kwestii trzeźwości osoby prowadzącej pojazd. Wielu polskich i zagranicznych kierowców zastanawia się, ile promili w Polsce pozwala na prowadzenie pojazdu. Gwarancją zachowania najwyższego stopnia bezpieczeństwa jest zachowanie całkowitego abstynencji od spożywania alkoholu przed prowadzeniem pojazdów. Norma alkoholu w Polsce jasno określa zasady, normy oraz maksymalne granice dotyczące dozwolonej ilości alkoholu w organizmie kierowcy prowadzącego pojazd – dopuszczalne stężenie alkoholu to maksymalnie do 0,2 promila we krwi, czyli do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Polskie prawo rozgranicza stany podczas prowadzenia pojazdu przez kierowcę na trzy podstawowe przypadki, do których zalicza się:

  • stan trzeźwości – posiadają go osoby, u których badanie alkomatem wykazywała wynik zerowy zawartości alkoholu w organizmie. Prawo dopuszcza także do ruchu osoby, u których wartość ta nie przekroczyła 0,2 promila w wydychanym powietrzu.
  • stan po spożyciu alkoholu – wartość stężenia alkoholu we krwi mieści się pomiędzy 0,2 a 0,5 promila, co jest równoznaczne z wynikiem od 0,1 do 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu. Kierowcy o takiej zawartości alkoholu we krwi muszą mierzyc się z poważnymi konsekwencjami, które są skutkiem popełnienia przez nich wykroczenia.
  • stan nietrzeźwości – występuje on u kierowców prowadzących pojazd, którzy posiadają więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi, czyli ponad 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca ze stężeniem alkoholu w organizmie większym niż 0,5 promila to przestępca, który narażony jest na znacznie bardziej surowe kary niż osoba w stanie po spożyciu alkoholu.

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi – kary za przekroczenie

Stopień kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu zależne są od stopnia nietrzeźwości kierowcy. Kierowcy, u których zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nie przekracza 0,2 promila nie stanowią zagrożenia dla siebie, innych uczestników ruchu drogowego i pieszych, dlatego nie są narażeni na żadne konsekwencje związane z taką zawartością alkoholu we krwi. Z kolei kierowcy, którzy posiadają stężenie alkoholu nie przekraczające wartości 0,5 promila – odpowiadają oni za wykroczenie. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami wymierzona im kara może polegać na pozbawieniu kierowcy wolności do 30 dni, ukaraniu grzywną o maksymalnej wartości 5000 zł czy zakazie prowadzenia przez kierowcę pojazdów, który może zostać orzeczony na okres do 6 miesięcy. Jazda pod wpływem alkoholu w stanie po użyciu alkoholu oznacza dla kierowcy również 10 punktów karnych. Jeszcze poważniejsze konsekwencje grożą za jazdę pod wpływem alkoholu w stanie nietrzeźwości, gdzie stężenie alkoholu u kierowców przekracza wartość 0,5 promila. Taka sytuacja traktowana jest, jako przestępstwo – kara określana jest przed Kodeks karny. Kierowca prowadzący pojazdy w tym stanie narażony jest grzywną, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 do 10 lat oraz karę pieniężną na Rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Z jeszcze większymi konsekwencjami muszą mierzyć się kierowcy, którzy prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwości, spowodowali wypadek. Doprowadzenie do śmierci osoby postronnej prowadzi do kary pozbawienia wolności nawet na 12 lat oraz dożywotniego utracenia uprawnień do kierowania pojazdami.

Jazda po alkoholu – co z ubezpieczeniem OC?

Przekroczenie dopuszczalnych wartości zawartości alkoholu w organizmie u osób prowadzących pojazdy to sytuacja, która niesie za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji w postaci grzywny, aresztu czy utraty prawa jazdy. Jednak kierowcy lekceważący polskie przepisy w zakresie dopuszczalnych stężeń alkoholu we krwi powinni spodziewać się także odmowy opłaty przez firmy ubezpieczeniowe kosztów naprawy szkód spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Jazda pod wpływem alkoholu oznacza, że kierowca danego pojazdu jest stanie zobowiązany do naprawienia wyrządzonych przez siebie szkód z własnych środków – posiadanie ubezpieczenia OC jest w tym momencie całkowicie bez znaczenia.

Jak sprawdzić zawartość alkoholu we krwi?

Obowiązujące w Polsce przepisy, dbałość o bezpieczeństwo oraz surowe kary za jazdę pod wpływem alkoholu sprawiają, że kierowcy wsiadający za kierownice coraz częściej chcą mieć pewność swojej gotowości do prowadzenia pojazdu. Najlepszym sposobem na sprawdzenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu są specjalistyczne alkomaty elektrochemiczne, które pozwalają na rozwianie wszelkich wątpliwości związanych z trzeźwością kierowcy oraz zapewnienie bezpiecznego poruszania się po polskich drogach. Alkomat zawsze warto mieć przy sobie, aby w każdej chwili mieć możliwość sprawdzenia stężenia alkoholu w organizmie i gotowości do prowadzenia samochodu.