Jak pić by uniknąć kaca

Ból i zwroty głowy, nieumiejętność skupienia uwagi, nadmierna senność, nudności i wymioty- to typowe objawy kaca. Pojawiają się, gdy wątroba nie radzi sobie z metabolizowaniem alkoholu, który w zbyt dużych ilościach staje się trucizną dla organizmu. Na szczęście kaca można uniknąć- wystarczy tylko przestrzegać pewnych zasad przed i w trakcie spożywania alkoholu.

Sen i tłusty posiłek przed imprezą

Osoby zmęczone zdecydowanie boleśniej dotyka kac, dlatego też przed imprezą należy przede wszystkim się wyspać. Długi, spokojny sen pozwala zregenerować organizm, dostarczając dodatkowej porcji energii. Tymczasem na około 2-3 godziny przed imprezą powinniśmy dodatkowo spożyć tłusty posiłek. Tłuszcz tworzy na ścianach dwunastnicy i żołądka warstwy, dzięki którym alkohol wolniej przedostaje się do krwioobiegu. Dużym błędem jest wypijanie alkoholu na pusty żołądek bądź w przypadku, gdy zdecydujemy się wyłącznie na lekki, dietetyczny podkład. Alkohol będzie szybciej się wchłaniał, przez co w krótkim czasie jego stężenie we krwi znacząco wzrośnie. My natomiast będziemy odczuwać przykre skutki następnego dnia.

Świadome wybieranie alkoholu

Pijąc alkohol, powinniśmy przestrzegać prostej zasady- nigdy nie łączymy ze sobą dwóch lub więcej jego rodzajów. Ponadto, jeśli chcemy uniknąć kaca, należy zrezygnować z cięższych trunków, na przykład brandy, burbonu, whisky czy nawet czerwonego wina. Zawierają one związki zwane kongomerami, które w największym stopniu przyczyniają się do powstania kaca. Jak widać, bardzo ważna jest nie tylko ilość spożywanego alkoholu, ale również to, jaki trunek finalnie wybierzemy.

Nawadnianie organizmu

Alkohol, choć przyjmowany w formie płynnej, w rzeczywistości prowadzi do odwodnienia organizmu. Dlatego też w przerwach pomiędzy kolejnymi trunkami warto sięgać po wodę, dzięki której zapewnimy sobie odpowiedni poziom płynów. Ważne, aby była to zwykła woda mineralna czy źródlana. Napoje gazowane sprawiają, że alkohol zaczyna wchłaniać się szybciej. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być soki, jednak wyłącznie te świeżo wyciśnięte. Okazuje się, że najważniejszym elementem jest nawadnianie organizmu w trakcie spożywania alkoholu, a nie dopiero po zakończeniu imprezy.

Przerwy odpowiedniej długości

Ze zdecydowaną większością spożytego alkoholu musi poradzić sobie nasza wątroba, przy czym tempo pracy tego narządu jest ograniczone. Może on przetworzyć od 8 do 12 g alkoholu na godzinę. Ta ilość odpowiada 2-3 piwom, kieliszkowi wina czy wódki. Dlatego też warto robić sobie przerwy pomiędzy poszczególnymi toastami. Niebezpieczne jest zwłaszcza wypijanie jednego kieliszka za drugim- nasza wątroba z pewnością nie poradzi sobie z tak dużą ilością alkoholu na raz.

Regularne posiłki w czasie imprezy

Jeśli chcemy uniknąć kaca, to w czasie imprezy warto sięgnąć nie tylko po wodę czy świeżo wyciśnięty sok, lecz również po posiłek. Powinien on stanowić źródło białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Spożyciu alkoholu często towarzyszy uczucie zmęczenia, co może być efektem spadku poziomu cukru we krwi. Ponadto nasz organizm w ciągu 4-5 godzin spali kalorie, jakie dostarczyliśmy mu z posiłkiem przed imprezą, dlatego warto je uzupełnić. Większość z nas posiłkuje się drobnymi przekąskami- zawsze są one lepszym rozwiązaniem niż całkowita rezygnacja z jedzenia w czasie przyjmowania alkoholu.

Unikanie słomek

Niektórych alkoholi nie powinno wypijać się przez słomkę, inne natomiast najczęściej są podawane właśnie z nią. Tymczasem, chcąc uniknąć kaca, warto całkowicie zrezygnować ze słomek. Powodem jest fakt, iż około 1/5 alkoholu wchłania się w jamie ustnej. Jednocześnie nie powinniśmy trzymać trunku zbyt długo w ustach, gdyż takie zachowanie również może przyczynić się do szybszej absorpcji alkoholu.

Kiedy należy zaprzestać picia?

Jeśli chcemy uniknąć kaca, nie możemy spożywać nadmiernych ilości alkoholu. Niemniej jednak trudno ocenić, w którym właściwie momencie powiedzieć stop, aby na drugi dzień nie odczuwać nieprzyjemnych skutków ubocznych. Wiele osób przestaje pić dopiero wtedy, gdy żołądek zaczyna odmawiać posłuszeństwa bądź gdy czują się pijane. Tymczasem warto pamiętać, że organizm reaguje na alkohol z opóźnieniem, dlatego warto powiedzieć sobie dość nieco wcześniej. Niektórzy doskonale wiedzą, na jaką ilość alkoholu mogą sobie pozwolić, a więc ile trunków będzie dla nich stosunkowo bezpiecznych. Z drugiej strony należy pamiętać, że tempo jego przyswajania zależy od wielu czynników. Czasami wystarczy zmęczenie czy gorsze samopoczucie, a już nie będziemy w stanie wypić tyle, co zwykle. Jeśli czujemy, że:

  • zaczyna nam szumieć w głowie,
  • nie potrafimy się skoncentrować,
  • nie potrafimy zebrać myśli,
  • stajemy się ospali,

to znak, że pora zakończyć przyjmowanie trunków. W przeciwnym razie musimy liczyć się z kacem, który dodatkowo może okazać się bardzo dotkliwy. Pamiętajmy, że odpowiedzialne spożywanie alkoholu pozwala nie tylko dobrze czuć się następnego dnia, lecz wpływa też na nasze zdrowie i poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza w czasie imprezy i po jej zakończeniu.