Dobry alkomat może posłużyć nam wiele lat, dlatego ważne jest aby wybór urządzenia był dokładnie przemyślany. Na rynku istnieje mnóstwo modeli, które są przystosowane dla firm, instytucji czy klientów indywidualnych. Dlatego też, warto zastanowić się na początku kto będzie korzystał z tego urządzenia. Oprócz tego istotnych jest kilka kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze. O tym jak wybrać najlepszy alkomat, dowiecie się z tekstu poniżej.

W artykule znajdziesz informacje na temat:

 • Sensor – najważniejszy element
 • Alkomat ALCOFIND AF-35 Premium
 • ALCOFIND Polaris
 • ALCOFIND Expert
 • Podsumowanie
 • Sensor – najważniejszy element

  Sensor to serce alkomatu. Zależy od niego dokładność pomiaru a także powtarzalność wskazań czy trwałość całego urządzenia. W skrócie jest to element przetwarzający sygnał fizyczny, analogowy czy biologiczny na ten elektryczny. W przypadku alkomatu przetwarza on zawartość cząstek alkoholu na sygnał elektryczny. Wówczas zostaje on przetworzony dalej poprzez obwód scalony urządzenia. Najczęściej stosuje się sensory półprzewodnikowe a także elektrochemiczne. Różnice między nimi są bardzo istotne. Te pierwsze są zdecydowanie tańsze w produkcji. Należy je kalibrować co 6 miesięcy lub 100-200 pomiarów. Główną wadą jest jednak słaba rozdzielczość czy dokładność wskazań. Lepszym rozwiązaniem jest z pewnością alkomat elektrochemiczny, który wystarczy kalibrować co 12-18 miesięcy lub 500-1000 pomiarów. Takie urządzenia cechują się znacznie lepszą skutecznością oraz trwałością. Jeśli zależy nam na rzetelnych i wiarygodnych pomiarach, to z pewnością będzie to doskonały wybór. Poniżej kilka propozycji, dzięki którym z pewnością można wybrać dobry alkomat dla siebie.

  ALCOFIND AF-35 Premium

  Jest to bardzo dobry alkomat koreańskiego producenta firmy DaTech. Główną zaletą jest elektrochemiczny sensor o stabilnym działaniu. Daje to gwarancję precyzyjnego oraz powtarzalnego pomiaru. Urządzenie jest małe i proste w obsłudze. Posiada duży oraz czytelny wyświetlacz, który informuje o ilości wykonanych pomiarów czy przypomina o skalibrowaniu urządzenia. Nowoczesny wygląd oraz szereg ułatwiających funkcji sprawia, że można go nazwać produktem wysokiej klasy. Może być wykorzystywany zarówno w przedsiębiorstwach jak i na użytek domowy. Alkomat pozwala na badanie zawartości alkoholu w przedziale od 0,00 do 5,00 promili.

  Dowiedz się więcej o modelu tutaj: ALCOFIND AF-35 Premium

  ALCOFIND Polaris

  Jest to profesjonalne urządzenie z elektrochemicznym, platynowym sensorem. Zapewnia to dokładne oraz powtarzalne pomiary. Dodatkowo posiada wbudowaną pamięć, dzięki której mamy dostęp do wykonanych wcześniej pomiarów. Duży i funkcjonalny wyświetlacz zapewnia łatwość obsługi. Wyposażony jest w licznik pomiarów oraz licznik, który przypomina o konieczności kalibracji. Jest bardzo szybki w działaniu – wystarczą 3 sekundy na pobór próbki. Alkomat został wykonany z trwałego materiału ABS. Oprócz tego posiada antypoślizgowe elementy, dzięki czemu można go śmiało transportować bez obawy o uszkodzenia. Używany jest przez służby mundurowe ale nadaje się również do użytku firm, przedsiębiorstw czy indywidualnych osób.

  Dowiedz się więcej o modelu tutaj: ALCOFIND Polaris

  ALCOFIND Expert

  Wyjątkowo dobry alkomat przeznaczony do użytku osobistego. Tak jak poprzednie modele, posiada wbudowany sensor elektrochemiczny, który pozwala na precyzyjne wyniki. Wbudowaną pamięć zabezpiecza przed utratą wcześniej wykonanych pomiarów oraz ich wyników. Zakres pomiarowy dochodzi do 4 promili. Z dodatkowych funkcji można wymienić możliwość liczenia pomiarów oraz sygnalizację dźwiękową, która informuje o początku badania oraz o rozładowaniu baterii. Posiada przejrzysty a także podświetlany wyświetlacz LCD, dzięki czemu możemy wykonywać badanie również w porze nocnej. Jego zaletą jest kompaktowość oraz nowoczesny wygląd. Przygotowanie do wykonania badania trwa zaledwie 15 sekund. Zasilany jest za pomocą dwóch baterii alkaicznych AAA. Alkomat działa w trybie automatycznym i w razie braku akcji zostanie automatycznie wyłączony. Pozwala to zaoszczędzić energię.

  Dowiedz się więcej o modelu tutaj: ALCOFIND Expert

  Podsumowanie

  Wybierając dobry alkomat powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Chodzi między innymi o tryb pracy, bowiem alkomat może działać pasywnie lub aktywnie oraz na wielkość czujnika (im większy jest sensor, tym dokładniejszy będzie nasz pomiar). Dodatkowo należy przyjrzeć się innym aspektom, które skłonią nas do zakupu urządzenia. Są to na przykład dodatkowe ustniki w zestawie, które możemy dostać razem z alkomatem. Trzeba je regularnie wymieniać, zwłaszcza jeśli urządzenie jest wykorzystywane przez kilku kierowców. Zwracajmy również uwagę na wyświetlacz, zakres czy liczbę pomiaru. Najważniejszą rzeczą jest jednak to, aby kupić alkomat w sprawdzonej oraz profesjonalnej firmie. Mamy wtedy gwarancję na to, że kupimy dobrze skalibrowane urządzenie, który posłuży nam na długie lata. Istotną rzeczą jest również to, czy wybrany alkomat posiada gwarancję. Warto sprawdzić przed zakupem, czego dokładnie dotyczy gwarancja oraz przez jaki czas funkcjonuje. Kluczowym aspektem jest gwarancja na sensor, bowiem jest to bardzo kosztowny element tego urządzenia. Powyższe przykłady urządzeń z pewnością sprawdzą się u najbardziej wymagających klientów.