kary za jazdę pod wpływem alkoholu

Nowy rok i kolejne zmiany dla kierowców. Od tego roku w życie weszło wiele zmian, a jedną z nich są nowe kary dla kierowców. Jazda pod wpływem alkoholu w 2023 roku może uderzyć po kieszeni i skończyć się utratą prawa jazdy, a także wizytą na izbie wytrzeźwień. Co czeka na kierowców prowadzących auto pod wpływem alkoholu w tym roku? Opowiadamy w poniższym artykule.

Dlaczego nie warto jeździć pod wpływem alkoholu?

Nie trzeba nikomu przypominać, że jazda pod wpływem alkoholu to nieodpowiedzialne postępowanie. Kierowca, który wsiada za kółko po każdym, nawet minimalnym spożyciu piwa czy wina stanowi zagrożenie na drodze — i to nie tylko dla siebie i swoich pasażerów, ale także dla innych uczestników ruch drogowego. Za każdym razem po spożyciu alkoholu kierowca powinien sięgnąć po alkomat, dzięki któremu sprawdzi poziom promili we krwi.

Jazda pod wpływem alkoholu może się skończyć bardzo źle. Kierowca może zniszczyć swoje auto, spowodować straty na drodze, a także doprowadzić do zniszczenia innych maszyn na drodze. Wiąże się to z ogromnymi stratami materialnymi. Oprócz tego istnieje ryzyko poniesienia kar finansowych, a także utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów (tymczasowa lub permanentna). Jednak to, co najgorsze przy jeździe pod wpływem alkoholu jest utrata zdrowia, a nawet życia. Odpowiedzialny kierowca nie wsiada za kierownice po wypiciu alkoholu, a jeśli taki alkohol spożywał — dmucha w alkomat.

Zasady obowiązujące kierowców na drodze

Kierowcy poruszający się na drodze powinni stosować się do zasad panujących na drodze. Mowa tutaj o odpowiednim sygnalizowaniu innym kierowcom. Manewrów, a także przestrzeganiu prędkości. Kierowca, który spożywał alkohol tego samego lub poprzedniego dnia, powinien zbadać swoją trzeźwość — tutaj przydatny będzie alkomat w samochodzie. Szybkość trawienia alkoholu jest zróżnicowana i indywidualnie zależy od kondycji organizmu, wagi i wykonywanych aktywności. Mówi się, że w ciągu godziny dochodzi do rozkładu 0,1-015 promili alkoholu. Trzy piwa to ponad 8 godzin, których potrzebuje organizm, żeby strawić i wydalić alkohol. Każdy kierowca po wypiciu alkoholu tego samego lub poprzedniego dnia powinien się upewnić, że „jest już czysty”. Najlepszą metodą tutaj jest unikanie picia alkoholu, jeśli planujemy podróż na drugi dzień. Kierowca powinien być nie tylko trzeźwy, ale też wypoczęty, zanim pojedzie w drogę.

Nowy system kar dla kierowców w 2023 roku

W roku 2023 roku weszło w życie wiele przepisów i regulacji, które zmieniły zasady jazdy pod wpływem alkoholu. Nowy system kar ma na celu uświadomienie kierowcom, jak duży problem z alkoholem mają kierowcy, jakie zagrożenie stanowią dla innych oraz w jaki sposób unikać tego i dbać o bezpieczeństwo na ulicy, Dzięki wysokim karom ilość pijanych kierowców na drodze ma się zmniejszyć, a dzięki temu ma się pomniejszyć także liczba niebezpiecznych wypadków na drodze. W zeszłym roku liczba wypadków na drogach spowodowana przez pijanych kierowców wyniosła ponad 2400. Praktyka pokazuje, że wysokie mandaty mają wpływ na jazdę na drogach — i rzeczywiście, zeszłoroczne zmiany w kodeksie, sprawiły, że zmniejszyła się ilość wypadków. Tym razem nowością dla kierowców będzie możliwość konfiskaty ich auta, w przypadku przyłapania ich na jeździe pod wpływem alkoholu. Ten przepis będzie stosowany, jeśli badanie alkomatem wykaże, że kierowca miał minimum półtora promila alkoholu we krwi. Jeśli kierowca spowoduje wypadek, a w jego krwi będzie minimum pół promila alkoholu we krwi, lub będzie popełniał przestępstwo — również czeka go utrata auta. Zmiany dotyczą także systemu kar w przypadku spowodowania ciężkiego wypadku: kara wzrośnie tu o 4 lata i będzie wynosić 16 lat więzienia. W przypadku kiedy samochód należy do kogoś innego lub jest współwłasnością sprawcy — wówczas przepada kwota o wartości równej pojazdowi. Zmiany te mają polepszyć bezpieczeństwo na drodze i miejmy nadzieję, że tak będzie.

Jak uniknąć kary za jazdę pod wpływem alkoholu

Najprostszą metodą zapobiegania tak dużym karom jest nieprowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Dobrze jest rozsądnie pić alkohol i zwracać uwagę na czas trawienia poszczególnych drinków. Pozwoli to na wyliczenie odpowiedniego czasu przed podróżą. Oprócz tego w przypadku picia alkoholu lub suto zakrapianej imprezy należy stosować odpowiednią dietę: jeść rzeczy, które pozwolą organizmowi przetrawić alkohol. Co też istotne w przypadku nieplanowanej imprezy — warto pozostawić auto na parkingu, a samemu wracać komunikacją miejsca lub taksówką. Przed każdą planowaną jazdą należy także sprawdzić, czy w wydychanym powietrzu wciąż znajduje się alkohol. Tutaj wystarczy podręczny alkomat, który można trzymać zawsze w aucie i używać w razie potrzeby. Unikanie dotkliwych kar dla kierowców pod wpływem alkoholu nie jest trudne, jeśli nie pijemy. Jeśli alkohol spożywany jest od święta albo regularnie wtedy zawsze należy upewnić się, że nie będzie się powodowało niebezpieczeństwa na drodze. Kierowca powinien zawsze pamiętać o bezpieczeństwie – nie tylko swoim.