Wpływ alkoholu na zdrowie człowieka

Zabawa, zabawa…nie trwa wiecznie. Kiedyś trzeba też popracować, pobawić się z synem czy zaprosić żonę do kina. Mimo tego, że wyznajesz zasadę, że alkohol jest dla ludzi, nie możesz zapominać o konsekwencjach, jakie może on powodować.

Jak alkohol wpływa na Twoje zdrowie?

Każdorazowo, kiedy wracasz z imprezy lub byłeś u cioci na imieninach, nie chcesz pamiętać o konsekwencjach z tytułu spożycia. To oczywiste, bo znajdujesz się wtedy w stanie euforii i czujesz, że życie jest po prostu piękne. Najfajniej byłoby, gdyby ten stan nigdy się nie kończył, a skutki nadmiernego picia nigdy nie nastąpiły. Najczęściej życie ma dla Ciebie inny scenariusz. Jeśli czeka Cię powrót do domu autem, nie zapomnij następnego ranka sięgnąć po dobry alkomat. Przychodzi kac i ogólne nastawienie, że wszystko dookoła jest okropne. Jak on przebiega zależy od indywidualnych uwarunkowań, ale najbardziej typowe objawy to zmęczenie, pragnienie, bóle głowy i mięśni, niepokój, nadwrażliwość na bodźce itd. Może się utrzymywać do 24 godzin.

Dlaczego dopadł mnie kac?

Mówi się, że wystąpienie kaca zależy od kilku czynników. Nie wypiłeś zbyt dużo, ale jednak następne dnia nie czujesz się w formie. Skąd bierze się kac? Po pierwsze odwodnienie, spowodowane częstym oddawaniem moczu na skutek wypicia alkoholu. Utrata Twojej produktywności jest z kolei rezultatem źle przespanej nocy. Kolejnym mało przyjemnym skutkiem mogą być nudności, wywołane przez nadmiar soków żołądkowych, które uaktywnił wypity drink lub piwo. Dość niebezpiecznym efektem dobrej imprezy może być wywołanie stanu zapalnego organizmu.

Kolejną przyczyną złego samopoczucia jest toksyczny wpływ aldehydu octanowego na ludzki organizm. Powstaje on w wyniku metabolizmu alkoholu, głównie w Twojej wątrobie. Może on przyczyniać się do zapalenia przewodu pokarmowego, wątroby, trzustki, a nawet mózgu.

Nie należy bagatelizować kaca w żadnym wypadku, jeśli masz wsiąść za kółko. Nie zapominaj, że może on mieć niekorzystny wpływ na zdolność do wykonywania zadań, takich jak prowadzenie pojazdów. Powodem jest upośledzenia uwagi, koordynacji mięśni lub podejmowania decyzji.

Wszyscy jesteśmy od czegoś uzależnieni?

Kac nie zajmuje Twojej uwagi? Jesteś przecież ponadto. Po większym spożyciu pamiętasz, aby kupić dobry alkomat i przetestować się przed prowadzeniem samochodu. Niestety kac to nie jedyny efekt nadmiernego picia. Jeśli coraz częściej zaglądasz do kieliszka, ciągle o tym myślisz i tylko wtedy czujesz się super, możesz być najzwyczajniej w świecie uzależniony. Uważasz, że dzisiaj wszyscy są od czegoś uzależnieni, szczególnie od smartfonów czy oglądania telewizji. Może i tak, ale warto sprawdzić, czy alkohol ma już nad Tobą władzę, czy jeszcze nie.

Czy codzienne picie piwa to nałóg? Nie można udzielić na to jednoznacznej odpowiedzi. Są osoby, które pijąc je codziennie nie są uzależnione, ale prędzej czy później takie się staną. Chodzi tu o zasadę, że prawdopodobieństwo uzależnienia wzrasta wraz z ilością wypitego alkoholu. Nie przejmuj się, gdy dwa razy w tygodniu sięgniesz po duże piwo, częściej – już tak. Jakie są objawy uzależnienia?

  • utrata kontroli nad piciem
  • wewnętrzny przymus picia
  • zwiększona tolerancja na alkohol
  • zespół abstynencyjny

Jakie są skutki po wypiciu wódki?

Udowodniono badaniami wpływ alkoholu na występowanie chorób układu pokarmowego. Oczywiście, czy one faktycznie wystąpią u Ciebie, zależy od wielu czynników, m.in.od płci oraz ilości i rodzaju wypitego trunku. Zaobserwowano kilka jednostek chorobowych:

  • choroba refluksowa przełyku
  • ostre (OZT) i przewlekłe (PZT) zapalenie trzustki
  • alkoholowa choroba wątroby
  • nowotwory jamy ustnej i gardła
  • nowotwory przełyku
  • nowotwory złośliwe wątroby
  • rak jelita grubego

Nie brzmi to przyjemnie, zatem czy nadmierne picie jest tego warte? Zachowaj umiar, jeśli nie masz ochoty na zderzenie z rzeczywistością w postaci poważnej choroby układu pokarmowego. Do tego dochodzą problemy innych narządów. Gotowy na więcej?

Instytut psychiatrii i neurologi w 2013 roku przeanalizował wpływ alkoholu na ludzki układ odpornościowy. Skupiono się na podatności alkoholików i osób nadużywających alkoholu na wirusy i bakterie. Wyniki badań są jednoznaczne.

Nie zapominajmy o wpływie procentów na nasze zachowanie.

Bez dwóch zdań, alkohol zrobi z Ciebie innego człowieka. Można zaryzykować tezę, że po małym piwku lub kieliszku czerwonego wina stajesz się tym, kim na co dzień nie jesteś. Niektórzy lubią czasem zagrać inną rolę w życiu. Któż z nas nie marzy o byciu aktorem lub aktorką? Być może, ten trudny zawód wymaga czasem, by sięgnąć po drinka, ale to raczej nie jest przepis na sukces.

Chcesz czasem oszukać rzeczywistość, uciec od problemów, jak każdy. Tak działają procenty. Jednak urządzanie awantur i stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej nie jest już takie cool. Pamiętaj, że etanol stymuluje irracjonalno-magiczną część umysłu, która odpowiada za Twoje marzenia czy pragnienia. W przypadku nałogowców mówimy już o poważnych zmianach w zachowaniu. Osoba uzależniona szkodzi nie tylko sobie, ale swojemu otoczeniu, rodzinie. Alkohol podstępem, stopniowo przejmuje władzę nad życiem takiej osoby.