Zachowanie trzeźwości w miejscu zatrudnienia jest kluczowe, zarówno dla bezpieczeństwa innych osób, jak i prawidłowego wykonywania swoich obowiązków. Nie raz jednak zdarza się, że pracodawca zauważa przesłanki do przeprowadzenia badania trzeźwości u danej osoby. Dlaczego warto w firmie wykonywać testy alkomatem?

Czy i kiedy pracodawca może badać pracowników alkomatem?

Alkomat to urządzenie, które jest w stanie wykryć poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Co ważne, pracodawca nie może zmusić osobę zatrudnioną do poddania się takiemu testowi. Znane są jednak pewne okoliczności, w których to może on wymagać od pracowników zbadania poziomu promili we krwi. Dzieje się tak w przypadku, kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie, iż pracownik jest pod wpływem alkoholu (występują u niego specyficzne objawy odurzenia). Inną sytuacją jest wypadek, do którego doszło w miejscu pracy. Pracodawca może sam zadecydować o tym, czy do badania mają przystąpić wszyscy pracowniczy, czy też konkretne osoby. Co ciekawe, kontrole mogą być wymagane nawet codziennie, jeśli warunki, częstotliwość i sposób ich przeprowadzania zostaną wcześniej zdefiniowane w zakładowym regulaminie pracy albo obwieszczeniu.

Rodzaje alkomatów

Alkomaty pozwalają na ustalenie stanu trzeźwości. Nie bez znaczenia jest jednak wybór odpowiedniego modelu, który spełni oczekiwania właściciela firmy. Warto wiedzieć, że na rynku, dostępnych jest kilka rodzajów tych sprzętów. Podział ich dokonywany jest ze względu na zastosowany w nich sensor. Popularnym modelem jest alkomat z czujnikiem półprzewodnikowym. Podręczne alkomaty to produkty w kompaktowych wymiarach, które umożliwiają szybką kontrolę stanu trzeźwości nawet u dużej ilości osób. Kolejną grupą alkomatów są te z sensorem elektrochemicznym. To droższe, ale także bardziej precyzyjne urządzenia. Na rynku zakupić także można profesjonalne alkomaty spektofometryczne, czyli te używane przez służby policyjne. Wyniki, jakie przedstawiają takie modele, są bardzo precyzyjne i nie budzą żadnych wątpliwości.

Na czym polega badanie alkomatem?

Z kontrolą stanu trzeźwości poradzi sobie każdy pracodawca. Całe badanie polega na dmuchaniu w alkomat przez określony czas, który zależy od użytego w nim sensora. Przed użyciem sprzętu należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi sposobu jego użytkowania. Specjalne oprogramowanie urządzeń pozwala kontrolować przepływ powietrza, dzięki czemu zapewnia optymalną pojemność próbki poddanej testowi. Jeżeli chodzi o alkomaty z atestem, to ich zakres pomiarów jest szeroki, natomiast wyniki przedstawiane w wersji cyfrowej na wyświetlaczu ukazują wartości nawet z dokładnością do 0,1 promila.

Alkomat firmie- dlaczego warto? Jakie korzyści niesie ze sobą takie badanie?

Zachowanie trzeźwości w miejscu pracy przez pracownika to jeden z jego najważniejszych obowiązków. Warto podkreślić, że praca pod wpływem alkoholu jest poważnym naruszeniem norm społecznych. Uzależnienie od alkoholu to częsty problem, który dotyczy nie tylko konkretnej jednostki, ale całego jego otoczenia. Wiąże się z ryzykiem popełnienia wykroczeń oraz przestępstw. Może doprowadzić do kradzieży, zniszczenia mienia firmy, ale nie tylko. Często osoby będące pod wpływem alkoholu stają się agresywne. Takie agresywne zachowania mogą być przyczyną konfliktów pomiędzy pracownikami, a nawet bójek. Pracownik po spożyciu alkoholu jest niekiedy nieprzewidywalny. Może nieumyślnie doprowadzić do awarii maszyny, pożaru, czy innych niepożądanych sytuacji.

Przeprowadzenie badania alkomatem niesie więc ze sobą ogromne korzyści dla pracodawcy. Jest sposobem na uniknięcie strat materialnych, ponadto pomoże zatroszczyć się o bezpieczeństwo pozostałych osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Warto też dodać, że pracownik pod wpływem alkoholu nie jest w stanie pracować wydajnie, co skutkuje mniejszymi zyskami firmy. Oczywiście, szkodzi także wizerunkowi przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeśli będzie miał on kontakt z klientem. Właściwie niezależnie od branży, w miejscu pracy należy zachować trzeźwość ciała i umysłu.

Trzeba pamiętać, że stan upojenia alkoholowego nie zawsze jest „widoczny”. Aby zweryfikować stan danej osoby, należy zainwestować w odpowiedni alkomat. Przesiewowe badanie tym urządzeniem trwa tylko kilkanaście sekund, jest to więc niewiele, nawet w przypadku większych firm. Warto poświęcić czas na badanie pracowników, gdyż może ono uchronić firmę przed poważnymi stratami i to nie tylko finansowymi.

Jaki alkomat wybrać dla częstych testów pracowników?

Przenośne alkomaty są łatwe do noszenia, ponadto nie potrzebują baterii. Jest to dużą zaletą, gdyż mogą działać dłużej bez potrzeby jej wymiany. W sprzedaży, dostępnych jest wiele eleganckich modeli w różnych barwach. Jak już wcześniej wspomniano, na rynku dostępne są dwa popularne rodzaje alkomatów, czyli te z sensorem elektrochemicznym i półprzewodnikowe. W przypadku większych firm, zatrudniających wielu pracowników, najlepiej postawić na alkomat elektrochemiczny. Oczywiście, lepiej unikać modelu z ustnikiem.

Bez względu na rodzaj zakupionego urządzenia, należy koniecznie pamiętać o regularnej kalibracji. Dzięki niej przeprowadzone testy będą skuteczne i dadzą wiarygodne wyniki.