Alkomaty to proste i intuicyjne w obsłudze urządzenia, które okazują się niezwykle przydatne dla każdego kierowcy. Ich używanie nie powinno sprawić trudności, o ile przestrzega się podstawowych zasad, między innymi tych zawartych w instrukcji obsługi. Prawidłowe korzystanie z alkomatów pozwoli na uzyskiwanie maksymalnie precyzyjnych pomiarów. Ponadto zapewnia dłuższą żywotność tych narzędzi. Niestety, wiele osób popełnia dosyć proste błędy podczas korzystania z alkomatów.

Podstawowe błędy użytkowników przy korzystaniu z alkomatów

Oto najczęstsze błędy podczas używania tych urządzeń, które mogą wpływać na wynik pomiarów, tudzież stan techniczny alkomatów.

Zbyt szybkie dokonanie pomiaru

Badanie alkomatem powinno się wykonać najwcześniej 30 minut po zakończeniu spożywania alkoholu. Zbyt wczesne dokonanie pomiaru może skutkować niemiarodajnym wynikiem. Dzieje się tak, gdyż dopiero po ok. pół godziny od spożycia trunku, zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu odpowiada jego rzeczywistej zawartości w organizmie. Warto pamiętać, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta danego modelu. Złe użytkowanie alkomatu może doprowadzić do jego rozkalibrowania czy uszkodzenia sensora. Wykonanie pomiaru bezpośrednio po wypiciu wysokoprocentowego napoju może dać wynik w postaci nawet kilkunastu promili. Niestety, takie działanie skróci znacząco żywotność sensora.

Brak kalibracji i przeprowadzania serwisów

Kolejnym błędem popełnianym przez użytkowników alkomatów jest zapominanie czy też bagatelizowanie ich kalibracji. Warto pamiętać, że alkomat jest niesłychanie delikatnym urządzeniem, które wymaga systematycznej kalibracji. Jej brak skutkuje rozregulowaniem sensora oraz oprogramowania, co zaburza wyniki pomiaru. Aby więc uzyskać prawdziwe wyniki, należy oddać sprzęt do kalibracji w przypadku kiedy:

  • wykona się nim określoną ilość badań,
  • wymagana jest okresowa kalibracja alkomatu, gdyż jej termin podany w instrukcji właśnie minął,
  • na wyświetlaczu pojawił się napis CAL,
  • na wyświetlaczu ukazuje się błąd,
  • wyniki wskazują, że sprzęt nie działa właściwie.

Producenci zalecają, aby kalibrację wykonywać co 6 miesięcy lub co 200 pomiarów (modele z sensorami półprzewodnikowymi) oraz co 12 miesięcy albo co 500 pomiarów (modele z sensorami elektrochemicznymi). Nie wykonywanie regularnych przeglądów serwisowych czy napraw może spowodować uszkodzenie urządzenia. Wiąże się to oczywiście z jego kosztowną naprawą albo nawet koniecznością jego wymiany na nowy model.

Nieodpowiednia temperatura otoczenia podczas używania alkomatu

Użytkownik alkomatu musi też zwracać uwagę na temperaturę otoczenia podczas przeprowadzania pomiaru. Jest to szczególnie ważne, gdyż każdy sprzęt ma podaną w instrukcji obsługi temperaturą pracy. Należy jej zawsze przestrzegać i nie sięgać po alkomat, jeśli temperatura nie mieści się w podanym przez producenta przedziale. Nie bez znaczenia jest też temperatura przechowywania alkomatu. Nie każdy model przystosowany jest do przechowywania w niskich temperaturach. Odradza się więc zostawiania urządzenia w aucie, zwłaszcza zimą. Nawet wysokiej jakości, dokładne alkomaty, mogą się przez to uszkodzić.

Palenie i jedzenie przed pomiarem

Wiele osób zapomina o tym, że bezpośrednio przed badaniem alkomatem nie powinno się jeść ani palić papierosów. Dym papierosowy oraz nikotyna mogą zaburzyć wynik, zwłaszcza jeśli korzystamy z alkomatu półprzewodnikowego. Jeśli chodzi o jedzenie, to jego resztki obecne w ustach mogą zatkać sprzęt.

Korzystanie z niskiej jakości baterii

Jak dla każdego urządzenia elektronicznego, także dla alkomatu ważna jest jakość baterii, jakie się w nim znajdują. Alkomat przygotowuje wyniki pomiaru, bazując na porównywaniu napięć własnych ze źródłem energii. Zdarza się, że alkomat wyposażony jest w sprawne baterie, aczkolwiek ich częściowe zużycie odbija się negatywnie na wynikach. Nie odda bowiem dużej mocy prądu w krótkim czasie podczas pomiaru, co poskutkuje zaniżeniem wyniku. Aby urządzenie działało w sposób stabilny, najlepiej sięgnąć po wysokie jakości baterie alkaliczne.

Pozostałe popełniane błędy

Użytkownicy alkomatów często dmuchają w ustnik zbyt mocno, przez co nie dostają dokładnych pomiarów. Zdarza się też u nich zbyt długi wydech. Błędem są także zbyt krótkie dmuchnięcia, gdyż przez nie czujnik nie ma wystarczającej ilości czasu na kalibrację alkomatu i zmierzenie zawartości alkoholu. Błędem jest także ignorowanie ostrzeżeń na urządzeniu czy też przechowywanie go w niekorzystnych warunkach. Alkomat nie może być narażony na działanie silnego promieniowania, wilgoć, zabrudzenia, czy uszkodzenia mechaniczne.

Jak właściwie korzystać z alkomatu?

Wystarczy pamiętać o podstawowych zalecaniach, najważniejsze jest przede wszystkim:

  • prawidłowe przechowywanie alkomatu,
  • dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi,
  • niedmuchanie w urządzenie bezpośrednio po spożyciu alkoholu,
  • regularne przeprowadzanie kalibracji sprzętu,
  • korzystanie z dobrej jakości baterii alkalicznych.

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli na wydłużenie okresu eksploatacji alkomatu. Ponadto pomoże w uzyskiwaniu miarodajnych wyników. Warto pamiętać, że w sprzedaży dostępne są bardzo dokładne alkomaty, jednak niewłaściwe ich użytkowanie może skutkować błędnymi wynikami, a nawet ich zniszczeniem.