Czasy licealne oraz studenckie to nie tylko czasami nudne siedzenie przed książkami, ale także wyjście ze znajomymi na imprezę, czy domówkę. W sumie sytuacja ta może też się przydarzyć w przypadku kumpli z pracy. Często wtedy bawisz się do białego rana, pijąc mniej lub więcej alkoholu. Nie ma to znaczenia, gdyż rano i tak jakaś część jego zostaje we krwi. Czy korzystanie w tym przypadku z wirtualnego alkomatu jest wiarygodnym sposobem na stwierdzenie, czy możesz prowadzić pojazd?

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Co grozi za jazdę pod wpływem?

Kierowca posiadający 0,5 promila alkoholu we krwi traktowany jest jako osoba jeżdżąca w stanie nietrzeźwości, której za to może grozić kara grzywny, odebranie prawa jazdy, a nawet więzienie. Jeśli natomiast osoba tego typu posiada poniżej 0,5 procent alkoholu to mówimy o stanie po użyciu alkoholu. Jest to rodzaj lekkiego przewinienia za którego policjant może jedynie dać kierowcy mandat. O większym przewinieniu mówi się w momencie, gdy ktoś pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek, a kara za tego typu wykroczenie zależy od tego, czy są jakieś ofiary śmiertelne.

Sposób na kontrolę trzeźwości za pomocą wirtualnego alkomatu

Kary za jazdę po alkoholu są po to, aby zniechęcić ludzi do podejmowania takich prób. W praktyce nie każdy chce celowo jechać po alkoholu, tylko źle dokonał oceny zawartości trunku we krwi dlatego jednym ze sposobów, byś miał pewność, że Twój organizm nie zawiera tego typu płynów to pomiar trzeźwości, który możesz wykonać za pomocą wirtualnego alkomatu. Jednak musisz wziąć pod uwagę to, że wynik takiego testu nie zawsze pokrywa się z tym, który został przeprowadzony za pomocą profesjonalnego sprzętu.

Jakie dane będą Ci potrzebne do dokonania takiego pomiaru?

Sposób działania wirtualnego alkomatu jest bardzo prosty. Użytkownik wprowadza dane do specjalnego formularza, na podstawie których generowanych jest wynik określający zawartość alkoholu we krwi, a także pokazujący, ile czasu musi upłynąć za nim będziesz w 100% trzeźwy.

Wirtualny alkomat potrzebuje:

  • płeć – jest potrzebna, gdyż rozkład alkoholu jest szybszy u mężczyzn niż kobiet
  • wiek – młodszy organizm lepiej przyswaja i toleruje alkohol
  • wagę i wzrost – większa waga to więcej wody w organizmie i lepsza reakcja organizmu na działanie alkoholu
  • rodzaj i ilość spożytego alkoholu – drinki przeliczane są na zwykły czysty alkohol
  • godzinę rozpoczęcia, oraz zakończenia pitego alkoholu – dłuższe sporzywanie alkoholu skraca czas przeznaczony na odparowanie alkoholu z krwi

Od czego zależy i jak może się zmienić stężenie alkoholu we krwi?

Jak wiadomo tempo przyswajania alkoholu w zależności od osoby, która go spożywa potrafi być zmienne. Choćby ze względu na przemianę materii, która u każdego postępuje nie co inaczej nawet jeśli weźmiesz pod uwagę dwie osoby, które są bardzo podobne do siebie. Musisz wziąć pod uwagę to, że informacje są podawane na podstawie danych znajdujących się w bazie, dlatego tak jak już wcześniej zostało wspomniane będzie to przybliżony, a nie dokładny wynik. Niestety programy tego typu nie biorą pod uwagę wszystkich czynników np. przyjmowanych leków.

Wirtualny alkomat, a rzeczywistość

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które zostały przedstawione w tym artykule. Ocena stanu trzeźwości i wyznaczanie czasu za pomocą alkomatu wirtualnego do jego osiągnięcia nie ma większego sensu. Lepiej więc odczekać godzinę, a nawet dwie więcej niż potem być zatrzymanym przez policję i mieć problem w momencie, gdy organizm wykaże, że jednak posiadasz jakiś promil alkoholu we krwi. Często o takim czymś informują nas sami twórcy strony lub aplikacji.

Alkomat elektrochemiczny

Jest to rodzaj urządzenia, w którym wykorzystuje się do pomiaru sensor elektrochemiczny. Rozwiązanie to stosowane jest zarówno w profesjonalnych alkomatach przemysłowych jak i tych do użytku osobistego.

Wirtualne alkomaty nigdy nie zastąpią tradycyjnych sprzętów, aby mieć pewność co do ilości znajdującego się alkoholu we krwi. Najłatwiej jest zakupić alkomat w sklepie elektronicznym stacjonarnym, jednak przed jego użyciem powinniśmy go skalibrować. W momencie, gdy nie masz wystarczającej ilości czasu na kalibracje urządzenia lub pieniędzy na jego zakup to możesz udać się na komisariat policji w celu sprawdzenia stanu trzeźwości.

Czy tempo dochodzenia do stanu trzeźwości można uśrednić?

Przyjmuje się, że przeciętnie organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie na spalenie 20 – 30 g czystego alkoholu. Z wyliczeń wynika więc, że:

  • 0,5 litra piwa to 25 g etanolu
  • 100 ml wina to 12 g etanolu
  • 50 ml wódki to 20 g etanolu

W teorii patrząc na obliczenia stężenie alkoholu we krwi w przypadku lampki wina, pięćdziesiątki wódki lub jednego piwa nie powinno przekroczyć 0,2 promila.

Stan nietrzeźwości a ubezpieczenie OC

Jeśli w takim momencie zostanie spowodowany wypadek, to ubezpieczalnia wypłaci pieniądze wszystkim osobom poszkodowanym. Jednocześnie ubezpieczyciel na zasadzie regresu ubezpieczeniowego wystąpi do sprawcy o zwrot pełnej kwoty wraz z doliczonymi odsetkami.

Reasumując lepiej zapobiegać, niż potem cierpieć. Nie musisz wcale dokonywać zakupu alkomatu, czy korzystać z jego wirtualnej wersji, jeśli pijesz alkohol, będąc świadomym oznacza to, że wiesz mniej więcej, po jakim czasie możesz prowadzić samochód lub pijesz, wiedząc, że na drugi dzień nigdzie nie będziesz musiał jechać.