prezent na dzien ojca

Dzień Ojca przypada na 21 czerwca. W tym dniu większość dzieci pragnie obdarzyć swego rodzica czymś wyjątkowym. Tymczasem znalezienie idealnego prezentu dla swojego wspaniałego taty nie jest łatwym zadaniem. Jeśli często zasiada on za kółkiem samochodu, a czasem lubi uczestniczyć w zakrapianych imprezach, to wówczas dobrym pomysłem jest obdarowanie go alkomatem. Jaki gadżet będzie najlepszym wyborem?

Alkomat – sprawdzony prezent na Dzień Ojca

Dzień Ojca jest obchodzony w wielu krajach. Co prawda w różnych dniach, ale święto to jest celebrowane w Hiszpanii, we Włoszech, w Portugalii, w Niemczech, w Holandii oraz w wielu innych państwach. I nic w tym dziwnego, gdyż każdy ojciec zasługuje na to, aby w podziękowaniu za trud włożony w wychowanie dziecka został od czasu do czasu obdarzony wyjątkowym upominkiem.

Wybrany prezent może być praktyczny, wspierający hobby i zainteresowania lub służący tylko i wyłącznie do relaksu. Upominkiem może być zarówno jakieś drobiazg, jak i nieco większy przedmiot. Chcąc w wyjątkowy sposób docenić swego ojca, warto obdarzyć go miernikiem trzeźwości. Gadżet ten jest sprawdzonym upominkiem dla wszystkich kierowców, którzy czasem sięgają po procentowe trunki i lubią uczestniczyć w takich imprezach, na których jest obecny alkohol. Taki upominek potrafi wywołać radość na twarzy niejednego ojca.

Posiadając przy sobie dobry alkomat, każdy mężczyzna może zawsze po spożyciu alkoholu zbadać stan trzeźwości. To niezawodne urządzenie potrafi niejednokrotnie uchronić przed niebezpiecznym zdarzeniem na drodze, wysokim mandatem czy utratą prawa jazdy.

Bardzo dobrym wyborem są alkomaty alcofind, które to pochodzą od koreańskiego producenta od lat znanego z produkcji wysokiej jakości urządzeń do pomiaru trzeźwości. Te najwyższej klasy alkomaty są wykonane z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Wykonują one bardzo wiarygodne pomiary, a to sprawia że budzą zadowolenie tysięcy użytkowników.

Jaki alkomat wybrać na dzień ojca?

Obecnie wybór alkomatów jest ogromny. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą sposobem działania, czyli wykrywania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. To, jaki rodzaj sprzętu wybierzemy na prezent dla swego ojca, jest w dużej mierze zależne od posiadanego budżetu. Zazwyczaj bywa tak, że tańsze alkomaty są mniej precyzyjne, a te droższe wykonują bardziej wiarygodne pomiary.

Nie posiadając zbyt dużych zasobów gotówki, warto pokusić się o zakup alkomatu półprzewodnikowego. Tego typu urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykorzystują elektrody, która utleniają się po zetknięciu z alkoholem. Taki miernik wykrywa zawartość alkoholu i skaluje go na wyświetlaczu.

Decydując się na wybór alkomatu półprzewodnikowego, warto pamiętać o tym, że tego typu urządzenia mogą być niezbyt dokładne. Na ostateczny wynik może wpłynąć szereg czynników zewnętrznych. Pośród wielu z nich można wymienić wypalony wcześniej papieros czy też spożycie niektórych pokarmów, na przykład cukierka miętowego. W celu dokładnego wykonywania pomiarów należy zawsze dobrze zapoznać się z zaleceniami producenta.

Znacznie lepszym wyborem jest alkomat elektrochemiczny. Tego typu mierniki trzeźwości charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością. Potrafią one wskazywać bardzo wiarygodne wyniki. Nigdy nie są one sfałszowane przez czynniki zewnętrzne.

Alkomaty elektrochemiczne są wyposażone w czujnik elektrochemiczny. Działają one w taki sposób, że specjalistyczne związki chemiczne wchodzą w reakcję z alkoholem i dzięki temu urządzenie to pokazuje zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Co prawda takie alkomaty są dużo droższe od alkomatów półprzewodnikowych, ale ich jakość jest nieporównywalnie wyższa. Doskonale nadają się one nie tylko do użytku domowego, lecz także do wykorzystywania przez służy mundurowe. Obecnie z alkomatów elektrochemicznych korzysta powszechnie policja oraz wielu pracodawców dbających o trzeźwość swych pracowników w miejscu pracy.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu alkomatu?

Alkomaty to takie urządzenia, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo kierowców. Tylko dobry sprzęt spełniający pewne normy oraz posiadający odpowiednie atesty potrafi zapewnić w pełni wiarygodne wyniki. Każdy dobry alkomat powinien:

  • być zgodny z normą EN 15964 – która to została opracowana na potrzeby służb mundurowych
  • wykazywać tylko dopuszczalny błąd pomiaru -nie powinien przekraczać 0,1 promila w wydychanym powietrzu
  • posiadać dobre ustniki
  • być wyposażony w dodatkowe funkcje- takie jak pamięć ostatnich pomiarów, wskaźnik poziomu naładowania akumulatora, czytelny wyświetlacz czy pasywny tryb pracy

Niezwykle ważne jest to, aby użytkownik odpowiednio dbał o posiadany miernik trzeźwości. W tym celu niezbędna jest kalibracja alkomatu. Jest to proces kontrolno -optymalizacyjny, dzięki któremu jest konfigurowane oprogramowanie alkomatu. Kalibracja jest obowiązkowa, gdyż sprzęt ten w wyniku użytkowania ulega rozkalibrowaniu. Skutkiem tego może być wyświetlanie błędnego wyniku pomiaru.

Kalibracja polega na ponownym ustawieniu danych wzorcowych w alkomacie. Może ona być przeprowadzona tylko przez profesjonalny serwis.

Kupując swemu ojcu wysokiej jakości, dokładny alkomat, możemy być spokojni o jego bezpieczeństwo na drodze.