Zapewne każdy wie, do czego wykorzystuje się alkomat. To urządzenie pomiarowe ma na celu sprawdzenie poziomu zawartości alkoholu w ludzkim organizmie. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że od alkomatów wymaga się przede wszystkim precyzji. Niestety, zdarza się, że urządzenia te zawodzą.

Dobry alkomat również może dawać nieprecyzyjne pomiary

Dokładne alkomaty to absolutna podstawa, jeśli chodzi o urządzenia wykorzystywane w celu pomiaru stężenia alkoholu w ludzkim organizmie. Jednocześnie, trzeba liczyć się z faktem, że właściwie każde urządzenie pomiarowe jest obarczone ryzykiem błędu. To właśnie dlatego błędy pomiarowe w alkomatach są z góry przewidziane przez producenta, a nawet oficjalnie dopuszczone przez Główny Urząd Miar.

Taki stan rzeczy oznacza, że dopuszczalna jest pewna, wprawdzie nieznaczna, różnica pomiędzy poziomem rzeczywistego stężenia alkoholu w powietrzu a danymi, jakie ukażą się na wyświetlaczu alkomatu.

Taki czynnik określa się jako tzw. niedokładność pomiarową. Jak jednak możemy się domyślić, przedział błędu nie jest taki sam w przypadku wszystkich urządzeń. Jak zatem możemy sprawdzić, z jakim poziomem niedokładności musimy się borykać? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo prosta: producent danego alkomatu umieszcza szczegółowe informacje w opisie technicznym urządzenia.

Regularna kalibracja alkomatu to podstawa

Jeśli chcesz być pewien prawidłowego funkcjonowania alkomatu oraz tego, że podaje on odpowiednie wyniki, mamy dla Ciebie proste rozwiązanie: jest nim regularna kalibracja alkomatu. W pewnym uproszczeniu, zadanie to polega na dostosowaniu alkomatu do określonych standardów; dzięki temu możliwe staje się wyeliminowanie ewentualnych błędów w pomiarze.

Przykładowo, Główny Urząd Miar przeprowadza kalibrację, tzn. badanie alkomatów jeszcze przed dopuszczeniem ich do użytku przez służby porządkowe (policję). Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniej dokładności pomiarów.

Oczywiście, kalibracja jest możliwa również w przypadku urządzeń wykorzystywanych na własny użytek. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić na przykład to, czy po hucznej, suto zakrapianej imprezie, która miała miejsce poprzedniego dnia. W naszej krwi wciąż jeszcze znajduje się alkohol. Nie będzie chyba czczą przesadą stwierdzenie, że dobrze skalibrowany alkomat to urządzenie, które może nawet uratować nasze życie.

Kalibracja alkomatu to nie jednorazowa czynność

Zastanawiasz się, czy każde urządzenie powinno być regularnie kalibrowane? Odpowiedź jest krótka: tak. Nawet nowe, dokładne alkomaty z wyższej półki, dostarczane na rynek przez renomowanych producentów, z czasem mogą się rozregulowywać, co w prosty sposób przełoży się na spadek dokładności dokonywanych pomiarów.

To, jak często należy dokonywać kalibracji pomiarów, jest uzależnione od wielu czynników. Zalicza się do nich na przykład:

  • model alkomatu,
  • rodzaj sensora użytego w urządzeniu,
  • zalecenia producenta,
  • częstotliwość użytkowania danego urządzenia.

Generalnie jednak przyjmuje się, że nawet dobry alkomat powinien być kontrolowany nie rzadziej niż raz na cztery-sześć miesięcy, choć oczywiście niektóre urządzenia mogą wymagać częstszej kalibracji (dotyczy to w szczególności tych, które są mocniej eksploatowane).

Tak jak już to wspomnieliśmy, producent w dołączanej do danego modelu urządzenia instrukcji obsługi zazwyczaj podaje informacje, co ile badań alkomat lub co ile miesięcy dany alkomat powinien zostać skalibrowany.

Nieskalibrowany alkomat to poważne niebezpieczeństwo!

Regularne kalibrowanie alkomatu to absolutna podstawa. Co więcej, powinniśmy mieć na uwadze, jakie mogą być potencjalne konsekwencje nieskalibrowanego alkomatu. Pomyłka w tym zakresie może być tragiczna, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia czy nawet życia kierowcy, jego pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

W sytuacji, gdy:

  • osoba trzeźwa przeprowadzi test alkomatowy na sobie, a wynik pokaże wartość wyższą niż 0,00‰,
  • alkomat nie reaguje w ogóle,
  • na ekranie wyświetla się napis „CAL”,

konieczne będzie przeprowadzenie kalibracji alkomatu.

Alkomaty mają zwykle margines błędu na poziomie wynoszącym od 0,01 do 0,02 miligrama alkoholu w powietrzu wydychanym. Taka różnica może wydawać się niewielka, ale w rzeczywistości ma ona niezwykle duże znaczenie w przypadku wyników granicznych, ponieważ to od nich zależą m.in. prawne konsekwencje (np. to, czy poziom spożycia zostanie uznany za wykroczenie lub przestępstwo).

Błąd pomiarowy w alkomacie. Podsumowanie

Błąd pomiarowy w alkomatach to problem, którego nie powinniśmy postrzegać w charakterze awarii urządzenia. Wręcz przeciwnie, jest to raczej zjawisko dopuszczalne. Co więcej, nie ma w nim niczego nadzwyczajnego, ponieważ urządzenia te zużywają się z czasem.

To właśnie dlatego, jeśli po częstym użytkowaniu alkomatu chcesz uzyskać wiarygodne wyniki, niezbędna może być kalibracja alkomatu; zadaniem tym zajmują się specjalne punkty serwisowe.

Regularnie zlecaj wykonanie kalibracji alkomatu, a zyskasz niemal całkowitą, stuprocentową pewność co do precyzji wyników pomiarów; nie będziesz musiał się wówczas obawiać o ich rzetelność. Poprawne korzystanie z alkomatu oraz jego regularne przeglądy, a tego dokonuje się wyłącznie w wyspecjalizowanych punktach serwisowych, w dłuższej perspektywie przekłada się na bezpieczeństwo podczas poruszania się po drodze oraz minimalizację ryzyka wykroczeń drogowych związanych z jazdą pod wpływem alkoholu.