Dzięki kalibracji alkomatu urządzenie może działać poprawnie i pokazywać rzeczywiste wskazania sensora. Jest to bardzo ważna czynność, którą należy wykonywać regularnie. Jak często powinna być przeprowadzana kalibracja? Na czym polega?

Co warto wiedzieć o kalibracji alkomatu?

Kalibracja (adiustacja) alkomatu to czynność, którą należy wykonywać regularnie, aby urządzenie działało bez zakłóceń, a uzyskiwane przy jego pomocy wyniki pomiarowe były wiarygodne. Warto zapoznać się z informacjami dołączonymi do instrukcji urządzenia, ponieważ producenci bardzo często sami określają, jak często należy poddawać kalibracji ich urządzenia.

W przypadku alkomatów elektrochemicznych, czyli modeli stosowanych najczęściej zalecana jest kalibracja przeprowadzana nie rzadziej niż co 12 miesięcy lub co 500-1000 pomiarów w zależności od konkretnego modelu. Dobrą praktyką jest poddawanie kontroli wskazań urządzenia po około 6 miesiącach jego użytkowania.
Alkomat oddany do kalibracji zawsze przełączany jest w stan serwisowy, a następnie poddawany testom wzorców alkoholu w wydychanym powietrzu. W tym samym czasie przeprowadzana jest konfiguracja do wskazywania poprawnych rezultatów.

Na czym polega kalibracja alkomatu? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że cała procedura powinna zostać wykonana na sprzęcie najwyższej jakości – tylko w takim przypadku będzie można osiągnąć najlepsze wyniki. Tylko profesjonalna aparatura jest w stanie jak najlepiej oddać warunki, jakie powstają w trakcie ludzkiego wydechu. Symulatory stwarzają sytuacje wiernie odzwierciedlające rzeczywisty pomiar poziomu alkoholu, sama symulacja jest bardzo precyzyjna, a tym samym test bardzo wiarygodny.

Każda kalibracja urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu powinna być zakończona wystawieniem certyfikatu potwierdzającego wykonanie serwisowania. Taki dokument jest gwarancją, że stan techniczny alkomatu i precyzja jego pracy są na wysokiej poziomie.

Wchodząc w posiadanie alkomatu, warto wiedzieć, że nie tylko zalecenia producenta decydują o tym, jak często należy wykonywać kalibrację urządzenia. Na częstotliwość kalibracji wpływ mają następujące czynniki:

  • rodzaj wykorzystywanego sensora – w przypadku alkomatów półprzewodnikowych niezbędne jest serwisowanie urządzenia nawet co 3-6 miesięcy. W przypadku modeli elektrochemicznych wystarczy oddawać alkomat do kalibracji raz na 12 miesięcy lub co 500-1000 pomiarów;
  • intensywność użytkowania – jeżeli korzystamy z alkomatu bardzo często, wówczas należy oddawać urządzenie do kalibracji nieco częściej, niż zaleca producent;
  • sposób przechowywania i użytkowanie – sensory w alkomatach są bardzo czułe i delikatne, dlatego należy unikać przechowywania ich w skrajnych temperaturach i przy dużej wilgotności. Niekorzystne warunki sprawiają, że konieczne staje się częstsze kalibrowanie alkomatu.

Ile trwa kalibracja alkomatu? Nie jest to specjalnie długi proces, w większości przypadków nie powinien trwać dłużej niż 30 minut.

Czy można samodzielnie skalibrować alkomat?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy mogą samodzielnie skalibrować swój alkomat. W teorii jest to możliwe, jednak należy pamiętać o tym, że wykonywanie tego na własną rękę, bez wiedzy, umiejętności i odpowiedniego sprzętu może przysporzyć wielu problemów i zbędnych wydatków. Poprawna kalibracja alkomatu nie jest możliwa bez specjalnego symulatora wdechu oraz bez wzorców alkoholu. Jest to bardzo kosztowna inwestycja, a biorąc pod uwagę niewielkie koszty kalibracji oraz jej częstotliwość, zakup specjalistycznego sprzętu nie będzie opłacalnym rozwiązaniem.

Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie alkomatu do specjalistycznego serwisu, który szybko i w sposób prawidłowy wykona jego kalibrację. Jest on w stanie zapewnić procesowi odpowiednią temperaturę praz wilgotność. Specjaliści w serwisie mają dostęp do odpowiednich urządzeń wzorcowych, niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia procesu kalibracji.

Ile kosztuje kalibracja alkomatu? W zależności od modelu i zastosowanego sensora, koszty kalibracji mieszczą się w przedziale od 60 do 250 zł.

Czy każdy alkomat należy kalibrować?

Czy każdy alkomat wymaga kalibracji? Tak, każde renomowane urządzenie wymaga regularnego serwisowania dla zachowania prawidłowości działania. Proces ten oczywiście nie dotyczy jednorazowych alkomatów i chińskich urządzeń do pomiaru poziomu alkoholu, które są wątpliwej jakości.

Legalizacja a kalibracja

Czy legalizacja i kalibracja to dwa takie same procesy? Otóż nie, ich przeznaczenie jest zupełnie inne. Kalibracja (to proces metrologiczny) ma na celu zapewnienie prawidłowości działania urządzeniu. Czynność ta musi być wykonywana regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta.

A legalizacja? Jest to proces metrologiczny, którego celem jest stwierdzenie, czy przyrząd pomiarowy spełnia wszystkie wymogi prawne. Przepisy ustalają między innymi maksymalne błędy pomiarowe czy sposoby znakowania. Alkomaty muszą spełniać je wszystkie, aby zostały dopuszczone do użytkowania.