Posiadacze alkomatów muszą pamiętać o regularnej kalibracji swoich urządzeń. Czujniki znajdujące się w nich ulegają zużyciu i po pewnym czasie zmieniają się parametry ich odczytów, przez co oszukują komputery zaprogramowane dla nowych czujników. Żeby uniknąć błędów w pomiarach, niezbędna okazuje się tak zwana kalibracja. Gdzie wysłać alkomat do kalibracji i ile kosztuje taka usługa?

Co to jest kalibracja alkomatu?

Na początku warto dowiedzieć się co to jest kalibracja alkomatu? Kalibracja jest to proces, dzięki któremu alkomat zachowuje swoją sprawność. Jej brak regularnego przeprowadzania skutkuje zakłóceniem działania sprzętu czy też jego pełnym rozstrojeniem. Pomiary okażą się błędne, co w konsekwencji może prowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa między innymi w ruchu drogowym. Procedura kalibracji alkomatu opiera się na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z sensorem urządzenia. W ten sposób uzyskujemy precyzyjny pomiar, bez błędów. Co ważne, proces ten należy regularnie powtarzać. Częstotliwość tego zabiegu zależy między innymi od intensywności użytkowania alkomatu, czy też rodzaju zastosowanego sensora. Specjaliści zalecają jednak, aby kalibrować alkomat co najmniej raz na 6 miesięcy. Tańsze modele mogą wymagać kalibracji po kilkudziesięciu użyciach, natomiast te z wyższej półki wytrzymują kilkaset pomiarów, zanim ich oprogramowanie będzie wymagało dostrojenia.

Gdzie oddać alkomat do kalibracji?

Kalibrowanie alkomatu to procedura niezbędna do ich prawidłowego działania i nie należy o niej zapominać. A gdzie oddać alkomat do kalibracji? Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie urządzenia do profesjonalnego serwisu. Specjalnie wyposażone laboratoria posiadają wszelkie niezbędne narzędzia do fachowej kalibracji każdego rodzaju alkomatu. Doświadczeni pracownicy przeprowadzą cały proces szybko, sprawnie i skutecznie. Co ważne, kalibracja w takim miejscu odbędzie się w odpowiedniej temperaturze, wilgotności, z użyciem specjalistycznych urządzeń, jak i wzorców alkoholu. Gdzie wysłać alkomat do kalibracji, aby mieć pewność jego poprawnej kalibracji? Warto postawić na sprawdzone i cieszące się dobrymi opiniami miejsce jak laboratoria AlcoFind.

Ile trwa kalibracja alkomatu?

Kalibracja może wydawać się bardzo skomplikowanym procesem, aczkolwiek doświadczonemu specjaliście, który posiada odpowiednie narzędzia, nie zajmie ona wiele czasu. Ile trwa kalibracja alkomatu? Profesjonalne miejsca oferujące usługę kalibracji, wykonują ją zazwyczaj w ciągu 30 minut. Klient na otrzymanie skalibrowanego urządzenia nie czeka więc dłużej niż jeden dzień roboczy.

Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

Ile kosztuje kalibracja alkomatu? Koszt tej usługi zależy od kilku kwestii. Ważne jest przede wszystkim to, jaki punkt wybierzemy, a także to, jaki model alkomatu posiadamy. Co ważne, producenci sprzętów oferują często usługę bezpłatnej kalibracji przez okres 12 lub 24 miesiące, a niekiedy określona jest dokładna ilość darmowych kalibracji. Ile kosztuje kalibracja alkomatu? Proces kalibracji, który odbywa się w warunkach laboratoryjnych, może kosztować od 40 do 140 złotych. Inwestując w alkomat, należy liczyć się nie tylko z wydatkiem związanym z jego kalibracją. Jeżeli sprzęt jest intensywnie eksplorowany czy też działa niepoprawnie, potrzebna może okazać się wymiana sensora.

Kiedy powinno się kalibrować alkomat?

Kalibrację alkomatu zaleca się wykonywać co 6 albo 12 miesięcy (w zależności od specyfikacji producenta, zastosowanego sensora i danego modelu) albo po przeprowadzeniu od 100 do 1500 pomiarów. W przypadku, kiedy po przebadaniu sprzęt ten dał wynik inny niż 0,00‰, a osoba poddania badaniu nie wypiła wcześniej żadnego napoju alkoholowego, wówczas jak najszybciej należy oddać alkomat na kalibrację. Pamiętajmy, że nie należy wykonywać pomiaru bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Jednorazowa stężona dawka alkoholu w wydychanym powietrzu może doprowadzić do uszkodzenia albo rozkalibrowania alkomatu.

Kiedy jeszcze potrzebna jest kalibracja tego sprzętu? Zabieg ten jest niezbędny, jeśli na gadżecie zobaczymy napis CAL albo SER. Ponadto alkomat należy wysłać na kalibrację, jeżeli był on przechowywany przez dłuższy czas z materiałami zawierającymi alkohol, albo gdy po wykonaniu kilku testów w pewnych odstępach czasu wynik jest taki sam. W tym wypadku powinien się on zmniejszać. Kalibracja jest też wskazana, gdy urządzenie nie daje żadnych reakcji po odliczaniu czasu do testu czy też po jego wykonaniu. Okazuje się ona też potrzebna, kiedy urządzenie wskazuje wielokrotnie maksymalny zakres pomiaru albo go przekroczyło. Należy skalibrować alkomat także w sytuacji, gdy w krótkim odstępie czasu pomiędzy pomiarami wyniki znacznie odbiegają od siebie.

Jak zabezpieczyć alkomat przed rozkalibrowaniem?

Pamiętajmy o tym, aby korzystać ze sprzętu zgodnie z zaleceniami producenta. Badanie alkomatem należy wykonywać zawsze w odstępie ok. pół godziny od ostatniego spożycia trunku, gdyż w innym razie może dojść do uszkodzenia urządzenia i zafałszowania wyniku. Ponadto, przed wykonaniem testu nie należy palić wyrobów tytoniowych, które także mają niekorzystny wpływ na sensor. Warto też dodać, że alkomat nie powinien być przechowywany w pojeździe.

Wiedząc już, czym jest, gdzie wykonać i ile kosztuje kalibracja alkomatu, łatwiej zadbamy o prawidłowe działanie sprzętu. Tym samym ochronimy siebie, jak i innych przed poważnymi konsekwencjami związanymi z działaniami po spożyciu alkoholu.