Wielu kierowcom wydaje się, że skoro piwo należy do stosunkowo niskoprocentowych trunków to już po krótkim czasie po jego wypiciu, można ponownie usiąść za kierownicą. Jednak nie jest to prawda. Piwo to alkohol, który wymaga odczekania odpowiednio długiego czasu przed kolejnym prowadzeniem samochodu. W zależności od rodzaju wypitego piwa, jego ilości oraz wielu innych czynników czas ten jest zróżnicowany.

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Ile procent ma piwo?

Piwo to alkohol, który z reguły zalicza się do trunków o niskiej zawartości czystego etanolu. Na rynku występuje szeroka gama tego typu produktów, która obejmuje zarówno piwa bezalkoholowe, piwa lekkie i pełne o zawartości 2-6 procent alkoholu oraz piwa mocne o zawartości ok. 10 procent alkoholu. Standardowa jednostka alkoholu wynosi 10 g lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego, więc piwo o pojemności 500 ml i zawartości 5 procent alkoholu zawiera około 2 standardowych jednostek alkoholu. Dzięki oszacowaniu tej ilości możliwe jest określenie czasu, który będzie potrzebny na pozbycie się promili z organizmu.

Kiedy mogę jechać? Ile alkoholu można mieć we krwi?

Polskie prawo dopuszcza maksymalną zawartość 0,2 promila we krwi kierowcy. Stanowi to 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu – osiągnięcie takiej wartości na policyjnym alkomacie gwarantuje brak popełnienia przestępstwa. Jednak przekroczenie tej wartości niesie za sobą poważne konsekwencje prawne oraz bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia – zarówno własnego, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Sprawdź dopuszczalną ilość alkoholu we krwi w całej Europie

Od czego zależy szybkość upijania się i trzeźwienia?

Czas trzeźwienia po alkoholu jest uzależniony od wielu czynników, które warunkują stężenie alkoholu we krwi oraz czas potrzebny na wytrzeźwienie. Jedną z podstawowych kwestii jest zawartość procentowa etanolu w danym piwie – wartość ta jest mocno zróżnicowana pomiędzy poszczególnymi produktami występujących na rynku. Na czas trzeźwienia po wypiciu piwa wpływają także indywidualne czynniki, takie jak wiek, płeć, waga i wzrost osoby pijącej. Istotne jest także aktualne samopoczucie psychiczne i fizyczne, przyjmowanie leków oraz sposób spożywania alkoholu – czas jego picia czy jedzenie w trakcie. Picie na pusty żołądek może dodatkowo powodować szybsze upijanie się. Wszystkie te czynniki są niezwykle istotne i wpływają one na czas metabolizowania alkoholu w organizmie.

Jedno piwo – ile promili w wydychanym powietrzu?

Wielu kierowców zastanawia się, ile trzyma piwo. Każdy organizm inaczej reaguje na wypicie danej dawki napoju alkoholowego. Stężenie alkoholu we krwi zależy od wcześniej omówionych czynników. Jednak standardowo przyjmuje się, że po wypiciu jednego piwa, stężenie alkoholu we krwi osiąga średnio wartość 0,26 promila. Odpowiada to wartości 0,13 mg/l w wydychanym powietrzu. Do osiągniecia wyniku 1 promila w niektórych przypadkach wystarcza wypicie tylko 2 piw.

Ile się trzeźwieje po 4 piwach i 2 piwach?

Czas trzeźwienia po piwach czy innych alkoholach jest bardzo indywidualną kwestią, która uwarunkowana jest wieloma różnorodnymi czynnikami. Dwie osoby pijąc taką samą ilość piw mogą mieć zupełnie inne stężenie alkoholu w organizmie, co przekłada się na czas trzeźwienia. W związki z tym, nie jest możliwe dokładne określenie czasu potrzebnego na wytrzeźwienie po wypiciu konkretnej liczby piw. Jednak czas ten jest tym dłuższy im większa zawartość alkoholu w piwie. Zdecydowanie się na 2 piwa wymaga zrezygnowania z prowadzenia samochodu przez najbliższe kilka godzin, ponieważ poruszanie się po wypiciu takiej ilości alkoholu byłoby skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpiecznie. Zwykle trzeźwienie po wypiciu dwóch piw wymaga od kierowcy odczekania 3 godzin lub więcej przed ponownym prowadzeniem pojazdu. W przypadku 4 piw, czas trzeźwienia po piwach może wynosić od 3 do 5 godzin. Jednak w wielu przypadka, trzeźwienie po takiej ilości alkoholu wymaga o wiele dłuższego czasu. Wynika to z faktu, że proces metabolizowania alkoholu w wątrobie i wydalenie go z organizmu wymaga odczekania odpowiedniej ilości godzin. Najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z prowadzenia samochodu do następnego dnia po piciu każdej ilości alkoholu. Wtedy regeneracja organizmu pozwoli na odpowiedzialne poruszanie się autem.

Wypicie 2 piw lub 4 piw – kiedy mogę prowadzić?

Alkomat jest jedynym rozwiązaniem, którego zastosowanie pozwoli określić gotowość do prowadzenia samochodu przez kierowcę. Należy decydować się na wykorzystywanie w tym celu profesjonalnego sprzętu. Najlepszą opcję jest wybór alkomatu, który został wyprodukowany przez dobrą firmę i jest regularnie kalibrowany – jest to konieczne, aby mieć pewność, że sensory nie uległy zużyciu. Najlepszym rozwiązaniem dla indywidualnych użytkowników jest zdecydowanie się na dokładny alkomat elektrochemiczny. Pozwoli on na precyzyjne określenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. W ten sposób kierowca może obiektywnie ocenić, czy poziom alkoholu nie przekracza dozwolonej zawartości. Na tej podstawie można określić swoją gotowość do prowadzenia pojazdu.